За успішну роботу по захисту «кордонів РПЦ в Україні» глава Відділу зовнішніх церковних зв’язків Моспатріархату отримав нагороду від президента РФ Владіміра Путіна.
2 лютого 2022 року в президент країни-агресора Росії Владімір Путін нагородив главу ВЗЦЗ РПЦ митрополита Іларіона (Алфєєва), який активно захищає інтереси Московського патріархату в Україні — РПЦвУ.
Вітаючи учасників церемонії, Путін наголосив, що «всіх, безумовно, поєднує прагнення працювати на благо» Росії та на благо росіян. Офіційно главу ВЗЦЗ нагороджено орденом Алєксандра Нєвского «за великий внесок у розвиток міжнародних та міжконфесійних відносин», передає сайт ВЗЦЗ РПЦ.
Іларіон проти автокефалії ПЦУ і за єдність РПЦвУ і Росії
Нагадаємо, що саме Іларіон (Алфєєв) висловлював радість від того, що РПЦ в Україні залишається в єдності із Московським патріархатом. «Сумуючи про поглиблення розколу у світовому Православ’ї, ми водночас із вдячністю Богу сприймаємо той факт, що розкол розвивається поза канонічними межами Російської православної церкви. Наша Церква, яка об’єднує православних віруючих Росії, України, Білорусії, Молдови та інших країн, через підступні дії розкольників і Константинопольського Патріарха, який їх підтримав, не втратила своєї єдності і не зменшилася. Українська православна церква (РПЦвУ — ред.), … залишається єдиною з Російською православною церквою, зберігаючи в ній самоврядний статус», — зазначав Алфєєєв на початку 2022 року.
Також митрополит Іларіон (Алфєєв) говорив про «гоніння на РПЦ в Україні». Також він звинувачував українську владу в «русофобії» та «спробах переписати історію» і заявляв, що завдяки РПЦ, зв’язок трьох народів ніколи не вдасться зруйнувати. «… Політичні обставини змінюються, а зв’язок між трьома братськими народами — російським, ураїнським, білоруським — збережеться назавжди, і він забезпечується, у тому числі, церковним єдинством, яке нікому не дано зруйнувати», — запевнив у серпні 2021 року митрополит Іларіон (Алфєєв).
У липні 2021 року Глава Відділу зовнішньоцерковних зв’язків РПЦ митрополит Іларіон (Алфєєв) заявляв, що РПЦ не дає автокефалію своїй філії в Україні, бо віділлятись від Москви не хочуть єрархи Моспатріархату в Україні, які всіма силами захищають єдність із Кремлем. «Автокефалія, повна церковна самостійність — це те, що повинно виходити з волі церковного народу, а ми цього в Україні не бачимо… Церковний народ в своїй повноті, духовенство, єрархи Української Православної Церкви не хочуть відділятися від Російської Православної Церкви», — заявив митрополит РПЦ. Водночас Іларіон (Алфєєв) заявив, що Православна Церква України нібито «використовує тему автокефалії, щоб ще більше вбити клин між Росією і Україною на політичному рівні, а заодно і вбити такий же клин на церковному рівні». Натомість Алфєєвв підкреслив, що РПЦ в Україні всіма силами, постійно бажає «зберегти єдність» із Російською Церквою. «В цій ситуації, чи повинні ми роздумувати над якось автокефалією, яку у нас не просить, яку ніхто в Україні не хоче?… звісно ні. Тому ми будемо захищати нашу єдність, яка сходить до часів, понад тисячолітньої давності», — підсумував митрополит Російської Церкви. В самій РПЦвУ цілком підтримують «колег» із Росії. Так, аналогічну Алфєєву думку висловлював митрополит Антоній (Паканич) — права рука очільника РПЦвУ Онуфрія. Він запевняв, що РПЦвУ не потрібна автокефалія.
У травні 2021 року Алфєєв заявив, що боротьба проти так званої «УПЦ» Московського патріархату, — це не що інше, як боротьба проти частини Російської православної Церкви, яку намагаються «відторгнути». «У геополітичній ситуації, що склалась, ті ж самі сили, які працюють проти Росії, працюють і проти Російської Православної Церкви. Працюють на ослаблення, розчленовування Церкви, на відторгнення тих її історичних частин, які з нею нерозривно пов’язані, зокрема, Української Православної Церкви (РПЦвУ, — ред.)», — сказав голова ВЗЦЗ, констатувавши, що з цією боротьбою пов’язані основні події, що відбуваються зараз у сфері міжправославних відносин. Говорячи про захист РПЦ в Україні Іларіон тоді казав: «Ми все більше займаємося тим, що обороняємо священні кордони нашої Церкви». Повторив він це і під час нагородження Путіним 2 лютого: «Наш відділ іноді називають церковним МЗС, що не зовсім справедливо, оскільки ми займаємося не лише іноземними справами, а й міжконфесійними відносинами у нашій Вітчизні (Росії, — ред.). А останніми роками ми все більше відчуваємо себе якоюсь подобою оборонного відомства, тому що нам доводиться обороняти священні рубежі нашої Церкви».
Таким чином, попри триваючу російсько-українську війну, в Україні безкарно продовжує існувати підпорядкована Росії церковна структура — РПЦвУ, яку відкрито захищають із Москви через «церковно-оборонне відомство» Московського патріархату. За успішну діяльність президент країни-агресора в Москві нагороджує главу «церковно-оборонного відомства» Алфєєва орденом на честь національного героя Росії – Алєксандра Нєвського.