П’ятниця, 14 Червня, 2024
Бiльше

  Віряни РПЦвУ винесли з храму ікони і рушники, після приєднання парафії до ПЦУ

  У селі Вербовець на Вінниччині прихильники РПЦвУ не пускали вірян ПЦУ до власного храму. Нещодавно парафіяни перереєстрували релігійну громаду в селі на Православній Церкві України.

  Як писав Духовний Фронт України, у Моспатріархаті традиційно проігнорували всі офіційні дії і заявили про «захоплення храму» і «незаконну перереєстрацію». Також проросійська ГО «Миряни» заявила, що візьме ситуацію під власний контроль та буде «юридично і практично» допомагати вірянам РПЦвУ блокувати доступ ПЦУ до храму.

  Священника ПЦУ Сергія Орловського, призначеного настоятелем місцевої православної парафії, коли віряни вирішили перейти до ПЦУ, розповів Релігійній правді, що релігійна громада Покрову Пресвятої Богородиці двома третинами голосів вирішила приєднатися до помісної Церкви України на зборах 2019 року.

  Віряни одразу подали документи для перереєстрації, але представники РПЦвУ подали до суду, оскаржуючи законність зборів. Лише 12 липня громаду було перереєстровано на ПЦУ. Відтак громада вирішила, що настав час повернути храм.

  «2,5 роки тривали суди. Увесь цей час ми не заходили до храму, служили надворі. Врешті-решт місцевий суд закрив справу без рішення, оскільки вони перестали являтися на засідання», – розповів отець Сергій, уточнивши, що це сталося після рішення Верховного суду проте такі справи мають вирішуватися у господарських судах.

  Представники МП повідомляли їм, що подали апеляцію на закриття справи, але жодних сповіщень про нову справу, каже священник, вони досі не отримували.

  «Я сподівався не допустити такої практики, яку ми бачимо по всій Україні, коли входи до храму відбуваються зі сварками, бійками тощо. Тому спочатку, ще у п’ятницю, ми з головою релігійної громади і кількома представниками громади пішли до священника УПЦ МП (РПЦвУ, – ред.) Олександра Лучина, хотіли з ним домовитись, щоб він передав ключі від храму. Але він просто не вийшов з хати», – розповів священник Сергій.

  Після того священник ПЦУ от. Сергій звернувся до начальника поліції, який запропонував провести перемовини зі священником РПЦвУ Олександром у його кабінеті.

  «Розмова відбулася, говорили десь 2,5 години. Але усі наші пропозиції, наприклад, почергове служіння, він відкидав», – поділився отець Сергій.

  Зокрема, під час розмови він наголошував на тому, що представники РПЦвУ не мають права утримувати храм: «Це старий храм, якому понад 200 років, він перебував у власності держави як пам’ятка архітектури. 2012 року його передали у власність громаді. Є акт передачі, але документів на власність вони так і не зробили».

  Священник РПЦвУ Олександр своєю чергою пропонував громаді ПЦУ збудувати собі новий храм.

  «Але чому ми маємо будувати, якщо ми не новостворена громада? Просто змінилася назва – і все. Люди ті самі залишилися, які раніше ходили в храм до УПЦ МП (РПЦвУ – ред.). Лише кілька чоловік були проти», – зауважив на це отець Сергій.

  Священники ні до чого не домовившись, розійшлися. А наступного дня, у неділю, 18 липня, громада ПЦУ вирішила вже напряму прийти до храму і поспілкуватися з представниками МП щодо передачі ключів після їхньої служби.

  «Але коли ми прийшли, вже була поліція, голова ОТГ Галина Цибульська. Храм був зачинений, вони і не служили. Ми почали говорити про те, що він має передати ключі. Голова ОТГ була на їхньому боці. Коли наші люди намагалися висловитися, розповісти про те, як проходили збори, вона закривала їм рота. А коли говорив священник УПЦ МП, то вимагала, щоб його вислухали», – розповів отець Сергій.

  За його словами таке ставлення лише розбурхало людей та спровокувало на активні дії. Віряни просто зірвали двері й увійшли до храму, де відслужили молебень.

  «Після цього я тільки вийшов з храму, і побачив, що починають виносити майно: ікони, Голгофу… Представники їхньої громади здирали зі стін ікони з рушниками. Вони казали, що це все куплено за їхні гроші і вони мають право це винести», – переповів священник ПЦУ.

  Відповідне відео він опублікував на своїй сторінці у Facebook.

  Поліція не звертала на це уваги, поки священник не звернувся до них напряму і не попросив припинити пограбування храму. Тоді правоохоронців вивели людей з храму і зачинили його.

  «Через деякий час приїжджає повна машина охорони від нардепа Вацака, тут він бізнесмен дуже великий, парафіянин УПЦ МП. З великого Range Rover виходять чотири здорових хлопців. Їх тут всі знають, він неодноразово з’являвся з ними на людях, і номери його машини всі знають. Люди перелякалися, думали, що ті приїхали їх бити. Правда, вони просто стали по обидва боки дверей і нічого не робили більше, спостерігали за ситуацією», – розповів отець Сергій.

  Також він спростував обвинувачення представників УПЦ МП в тому, що серед вірян ПЦУ було багато немісцевих людей, які не мають відношення до релігійної громади.

  «Я особливо просив, щоб не було нікого, хто не має відношення до нашої релігійної громади. Щоб прийшли тільки православні, бо тут є ще католики та інші релігійні організації, їх це не стосується. Тож було 112 осіб жителів нашого села», – сказав отець Сергій.

  Натомість представники РПЦвУ навезли підтримки з довколишніх сіл.

  «Їх самих було близько 20. Цей священник має дві парафії – у Вербовці і у Виноградному (сусіднє село, – ред.). Це одна територіальна громада, але дві релігійні організації і два храми. Тобто він з іншого села привіз собі підтримки», – зауважив отець Сергій.

  Крім того, додав священник ПЦУ, ще близько 25 чоловіків приїхало з сусіднього селища Муровані Курилівці.

  «З них вісьмох я знаю особисто. Зокрема, там був староста їхньої релігійної громади, послушники з тієї церкви і ще деякі парафіяни. Крім того, охорона Вацака», – додав він.

  Пізніше приїхали правоохоронці з Вінниці та Могильова-Подільського. Поліція опечатала храм до з’ясування обставин.

  На четвер, 22 липня, у Вінниці запланована зустріч обох сторін конфлікту з очільником області Сергієм Борзовим.

  Отець Сергій зауважив, що не знає, чого очікувати від цієї зустрічі, але особисто планує обговорити створення механізму переходів релігійних громад, щоб у майбутньому спокійно розв’язувати ці питання, не допускаючи сварок і бійок.

  Священник ПЦУ, Сергій Орловський.

  Найсвіжіше

  Популярне