Четвер, 21 Жовтня, 2021
Бiльше

  Питання для РНБО. Чому Києво-Печерська лавра перетворилася на “Велюр”

  Доки Київ готується до закриття міста на локдаун з забороною користуватись метро та наземним транспортом, РПЦвУ вирішила зробити і свій внесок у боротьбу з коронавірусом. Щоправда внесок цей більше нагадує допомогу власне вірусу…

  Ще рік тому, у квітні, адміністрація Свято-Успенської Києво-Печерської лаври зобов’язалася до офіційного закінчення національного карантину здійснювати богослужіння у закритому режимі – без участі вірян, вони могли дивитися і слухати службу онлайн.

  Втім, надовго цього антикоронавірусного завзяття не вистачило і вже незабаром церкви лаври повернулись до традиційних багатолюдних богослужінь. Демонстративно ігноруючи карантин людей збирали великими натовпами, свідомо наражаючи на небезпеку. Як повідомляли ЗМІ, разом з багатьма священнослужителями на COVID-19 перехворів предстоятель російської церкви в Україні митрополит Онуфрій, а кілька священників померли.

  Київська влада тоді вирішила взагалі закрити лавру і після рішення київської адміністрації поліція оточила релігійну установу. Але як тільки карантин було послаблено, церковники повернулись до традиційної практики, адже, за їхніми словами, “церква не може існувати без людей”. Не припиняють вони цієї практики навіть зараз, коли Київ потрапив у “червону зону” і ставить антирекорди за кількістю захворілих і померлих. Днями ЗМІ, з посиланням на сайт Києво-Печерської лаври, повідомили, що там було проведене соборне всенічне бдіння. Молилися, зокрема, і про припинення епідемії коронавирусу, про лікарів і одужання хворих.

  Але, судячи з опублікованих фото, це зібрання швидше було не антикоронавірусним, а прокоронавірусним: на багатьох знімках добре видно купи людей, які стоять без масок, в закритому приміщенні. Тобто, в той час як театри, спортзали, школи, кафе, магазини, ТРЦ закриті, люди залишаються без роботи, підприємства несуть збитки, а поліція активно штрафує порушників, в Києво-Печерській лаврі РПЦвУ священики вважають себе уповноваженими проводити зібрання вірян, навіть не зобов’язавши тих надіти маски.

  Фото: lavra.ua

  Фото: lavra.ua

  Фото: lavra.ua

  Фото: lavra.ua

  За логікою, поліція мала би розігнати це незаконне зібрання і зробити все необхідне, щоби організаторів притягнули до відповідальності. Але цього, наскільки відомо, не відбулося. Ані влада, ані правоохоронці навіть не зробили ніяких заяв. Хіба що Лавра, виникає таке враження, сором’язливо підтерла кількість фото у повідомленні, залишивши ті, де вірян не дуже добре видно. То нічого, журналісти встигли їх завантажити і зберегти. Та й Центр інформації РПЦвУ виклав свій фоторепортаж.

  До речі, щодо законів. Можливо, хтось ще пам’ятає, що в грудні 2018 Верховна Рада (не нинішня, попереднього скликання) прийняла закон, згідно з яким Українська православна церква Московського патріархату має бути перейменована — наприклад, на Російську православну церкву в Україні. Цей закон, що називається “Про внесення зміни до статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” мав зобов’язати церкви, що входять в структуру релігійної організації, центр якої знаходиться в державі-агресорі, вказувати таку приналежність в своїй назві. Не виконується цей закон тому що 49 нардепів (Вадим Новинський, Володимир Литвин, Юрій Бойко тощо) звернулися в КСУ щоби його опротестувати. Після чого ОАСК фактично призупинив дію розпорядження Міністерства культури України, згідно з яким РПЦвУ мала внести зміни в свою офіційну назву і подати відповідні зміни до свого статуту на реєстрацію до 26 квітня 2019 року. Потому Верховний суд дозволив “Українській православній церкві Московського патріархату” зберігати назву до вирішення цього спору по суті. В лютому вже нинішнього року КСУ почав розгляд справи про відповідність Конституції закону про внесення зміни до Закону “Про свободу совісті та релігійні організації” щодо назви релігійних організацій (об’єднань)…” Після заслуховування подання депутатів Конституційний суд перейшов до закритої частини розгляду. Що там зараз – невідомо.

  Зрозуміло, чому Московський патріархат Української православної церкви дуже не хоче перейменовуватися на РПЦ, адже це може і розкрити очі деяким вірянам, пильність яких приспала абревіатура “УПЦ”. Не хочуть “москвичі”, судячи з усього, і дотримуватися обов’язкових для всіх карантинних обмежень. Виходить, що перед законом всі рівні, але священики РПЦвУ – рівніші.

  Чимось це нагадує історію з “Велюром” “слуги” Миколи Тищенка – ресторан працював минулого року під час локдауну. Щоправда, в цьому випадку, після розголосу, він приймати відвідувачів на час локдауну перестав, а Тищенко, який спочатку все заперечував, називав свій “Велюр” штабом і вимагав доказів, потім заявив, що готовий виплатити штраф. А заступник глави ОП провів з ним “жорстку розмову”.

  Тепер Тищенко на Прикарпатті, бореться за виграш Вірастюка на довиборах і на Закарпатті, мобілізує місцевих “слуг” (кошмар, не дивно, що він плутається) і київський “Велюр” у карантинні скандали не потрапляє. Але святе місце пустим не буває.

  За приблизними підрахунками, на вище зазначеній церковній службі в храмі РПЦвУ могло бути кількасот людей. Без масок, без дистанції, в закритому приміщенні. Якщо серед цих людей принаймні кожен тридцятий є переносником коронавірусу, результатом служби стане не тільки релігійне піднесення, а й кількасот нових захворілих. І, можливо, десятки померлих.

  Що це, як не свідоме завдання шкоди? Адже організатори дійства знали про небезпеку коронавірусу. Братія сама втратила кількох священників через цю хворобу. Чи не шкода їм тепер якщо не себе, то хоча б свою паству?

  А попереду – череда церковних свят, що увінчується Великоднем. І якщо лавра, підпорядкована РПЦвУ, діятиме в тому ж дусі, на лікарняних ліжках можуть опинитися сотні їхніх вірян і тих, з ким вони контактуватимуть. Навіщо тоді було закривати все і зупиняти транспорт?

  Крім того, ситуація, коли одним в карантин працювати не можна, а на порушення інших влада закриває очі, створює суспільну напругу і демотивує громадян дотримуватися карантинних обмежень.

  Тому можемо припустити, що питання діяльності РПЦвУ має бути розглянуто на одному з найближчих засідань РНБО. Адже здоров’я нації – складова національної безпеки. Про це навіть Зеленський казав.

  Джерело: depo.ua

  Найсвіжіше

  Популярне