Субота, 13 Липня, 2024
Бiльше

  Вселенський патріарх: РПЦвУ не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України

  Ми тимчасово терпимо існування українських єрархів під Росією не як місцевих правлячих єпископів, а лише як титулярних або тих, що перебувають (мають резиденцію) в Україні, єрархів, згідно з каноном 8 І Нікейського собору.
  Про це говориться у лист-відповідь Його Всесвятості патріарха Варфоломія до видання Cerkvarium на питання про канонічної ситуації єрархів РПЦ в Україніу.
  Вселенський патріарх Варфоломій пояснює, що «11 жовтня 2018 р. Святий і Священний Синод Вселенського Патріархату, Церкви Матері Київської Митрополії, скасував Патріаршу та Синодальну Грамоту видання від 1686 р, яка, в якості форми «поблажливості», надавала Московському патріарху право лише висвятити митрополита Київського, котрий повинен бути обраний духовно-мирянськими зборами своєї єпархії і поминатиме під час Божественної літургії «серед перших» Вселенського патріарха, «який є джерелом і початком, що височить скрізь над усіма парафіями та єпархіями», проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Церкви Матері Константинополя».
  Далі у листі оповідається, як 11 жовтня 2018 року Святий і Священний Синод вирішив задовольнити апеляційні прохання Філарета Денисенка (предстоятеля УПЦ КП), Макарія Малетича (предстоятеля УАПЦ) «та їхніх послідовників, які опинилися в розколі не з догматичних причин, канонічно відновивши ієрархів і духовенство до їхніх статусів (звань) та відновивши вірних до причастя з Церквою, та розпочати процедуру надання автокефалії Церкві України». 
  Згодом Вселенським патріархатом було скликано Об’єднавче духовно-мирянське зібрання (Собор) у Києві 15 грудня 2018 р. Усі православні ієрархи в Україні отримали запрошення на цей Об’єднавчий Синод нашими патріаршими листами. На жаль, українські єрархи, які перебувають під юрисдикцією Московського патріархату, за винятком двох (єрархів), проігнорували наш лист-запрошення і не брали участі в Об’єднавчому Синоді, як від них очікувалось.
  Об’єднавчий собор обрав митрополита Епіфанія канонічним митрополитом Київським і всієї України та прийняв Конституційну хартію (Статут) Церкви України, яку було розроблено Вселенським патріархатом у листопаді 2019 року. Потім Томос, яким проголошено автокефалію Церкви України, було передано в руки митрополита Епіфанія нашою Мірністю в резиденції Вселенського патріархату на Фанарі 6 січня 2019 року, – пояснюється у листі Вселенського патріарха.
  З того часу нова автокефальна церква України є єдиною канонічною Православною Церквою на території Української Держави, та Блаженніший Митрополит Київський та всієї України має бути визнаний її канонічним Предстоятелем.
  Відповідно до канонічного принципу територіальності, який є невід’ємним і постійним фактом православної еклезіології, жодна Церква не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України, – підкреслив у листі Вселенський патріарх Варфоломій.
  «Тим не менше, в дусі пастирської чуйності, — говорить Його Всесвятість, —  ми тимчасово терпимо існування українських єрархів під Росією не як місцевих правлячих єпископів, а лише як титулярних або тих, що перебувають (мають резиденцію) в Україні, єрархів, згідно з каноном 8 І Нікейського собору, сподіваючись, що, волею Божою, вони незабаром об’єднаються з помісною Церквою. З цієї причини Його Високопреосвященство Онуфрій вже не розглядається як канонічний митрополит Київський, але як єрарх, що проживає в Києві, як це було надруковано у Щорічнику Вселенського патріархату на 2020 рік».
  «З цими думками, ми молимося Святому Духові, Утішителю який завжди зцілює Божою благодаттю немічне і доповнює те, чого не вистачає, зближує всіх ієрархів, духовенство і боголюбивих людей в Україні до єдності, і ми із задоволенням усім вам надаємо наші Патріарші благословення, даруючи вам благодать і нескінченну Божу милість. У Вселенському патріархаті, 6 жовтня 2020 року, духовно ваш, Варфоломій Архієпископ Константинополя – Нового Риму і Вселенський патріарх», – підсумовується у листі до Церкваріуму.
   

  Найсвіжіше

  Популярне