Понеділок, 9 Грудня, 2024
Бiльше

    Окупований розум: Яку загрозу Україні несе «виховання» дітей в ОРДЛО

    Російська Федерація продовжує гібридну війну проти України — так звані «ЛДНР» при організаційній та фінансовій підтримці РФ проводять ідеологічну роботу серед дітей та молоді ОРДЛО. Росія цілеспрямовано готує нове покоління, що буде ненавидіти Україну.

    Молодь ОРДЛО під впливом пропаганди в майбутньому стане головним провідником ідей сепаратизму і політики Росії на окупованих територіях Донбасу. Також ця молодь з часом може бути інтегрованою до українського суспільства і стане проросійським електоратом, що зможе впливати на політичне життя в Україні.

    Повзуча анексія: виховують покоління, що буде підтримувати будь-які дії Росії

    Російська федерація витрачає десятки мільйонів доларів на реалізацію проєктів, спрямованих на насадження серед дітей та молоді ідей «руського миру», повідомила ІА «Вчасно» голова «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова.

    За її словами, політизація молоді тісна пов’язана з процесами мілітаризації дітей на окупованій частині Донбасу.

    «Мільйони доларів Росія витрачає на організацію проєктів, що спрямовані на формування у молоді активної проросійської позиції, виділення найбільш активних і перспективних хлопців і дівчат для того, щоб потім інтегрувати їх в органи влади, — розповідає Віра Ястребова. — Коли з часом буде відновлено контроль української влади над цими територіями, то їх жителі будуть мати проросійський та сепаратистський настрій, також молоді люди, що пройшли підготовку в політичних організаціях ОРДЛО, будуть інтегруватися в український політичний простір. Вони стануть українськими політиками з проросійськими настроями та будуть просувати ідеї «руського миру».

    В ОРДЛО вже зараз діти піддаються ідеологічній обробці вже починаючи з дитячого садочку, де малюкам розповідають про «героїзм бойовиків».

    «І на окупованій Луганщині, і на окупованій Донеччині діють молодіжні парламенти для молоді 18−35 років, з них готують кадри для окупаційної влади, вони будуть використовуватися на виборах, — говорить правозахисниця. — Для школярів там діє безліч військово-патріотичних організацій, де дітям вселяють ненависть до всього українського, виховують в дусі мілітаризму, навчають поводитися зі зброєю і по факту готують до участі в бойових діях. Для школярів молодших класів є гуртки післяшкільного дозвілля. Всі ці заняття потрібні лише для просування імперських амбіцій, вони виховують покоління електорату, що буде підтримувати будь-які дії Росії».

    Віра Ястребова зазначає, що свідомість дітей на окупованих територіях повністю формується під впливом антиукраїнської ідеології.

    «Ми повинні розуміти, що 5 років для дітей — це дуже довгий термін, — говорить Віра Ястребова. — Діти молодшого шкільного віку, дошкільнята вже навіть забули, яким було їхнє життя до початку війни. Вони не пам’ятають, що навколишній світ може бути іншим. Наразі оточення, школа, засоби масової інформації, інколи навіть батьки, вселяють їм, що світ може бути тільки таким, і що цей світ — дуже хороший, а майбутнє можливо тільки в „руському мирі“, тільки за підтримки РФ. При цьому з України формується образ ворога».

    Правозахисниця стверджує, що після того, як українська влада поверне контроль над окупованим Донбасом, проросійськи налаштована молодь може стати загрозою для безпеки держави.

    «Це той риск, який ми повинні враховувати у майбутньому, — говорить вона. — Навіть встановлення контролю над кордоном не гарантуватиме національної безпеки, якщо ми нічого не протиставимо тому, що зараз відбувається зі свідомістю дітей і молоді в ОРДЛО. Ці діти, яких виховують у ненависті до всього українського, в ідеології „руського миру“ стануть агентами справжньої повзучої анексії».

    Серця, окуповані антиукраїнською пропагандою

    Правозахисники громадської організації «Восток-SОS» відстежують випадки залучання в ОРДЛО дітей та підлітків до антиукраїнської пропаганди. Кожен місяць вони повідомляють про таки випадки — школярі та студенти відвідують вистави, поставлені за пропагандистськими творам про війну на Донбасі, приймають участь в антиукраїнських акціях та флешмобах, а також заходах, метою яких є героїзація бойовиків та просування російської культури.

    Минулої осені на окупованій Луганщині пройшов фестиваль «Світ російської душі», а студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка приймали участь у «Іграх донських козаків».

    Також діти на всій території ОРДЛО восени приймали участь в шануванні пам’яті загиблих бойовиків, у відкритті пам’ятника учасникам незаконних бандформувань, в акціях, присвячених «захисникам ЛДНР», у мітингу з нагоди так званого «Дня державного прапора ДНР», акціях та флешмобах на честь п’ятої річниці публікації так званою «Народною Радою ЛНР» закону «Про Державний прапор ЛНР».

    Правозахисники зазначають, що до цих акцій та заходів також залучаються працівники бюджетних підприємств, на яких введено так зване «зовнішнє управління». Вони не мають можливості відмовитися від участі в діяльності «громадських» організацій, оскільки ризикують піддатися серйозному тиску та переслідуванням. Дані дії представників окупаційних адміністрацій кваліфікуються як порушення «свободи асоціацій».

    Виховання ОРДЛО відбувається за аналогією з російським: в окупованому Донецьку підлітків записують до організації «Молодая Гвардия — Юнармия», яку бойвики «ДНР» створили за аналогом військово-патріотичної організації «Юнармія», діючої в РФ під патронатом Міністерства оборони. Під час прийняття підлітки присягають на вірність фейковій республіці та окупантам. Таким чином відбувається тотальна мілітаризація дітей на окупованих територіях.

    Стосовно таких дій щодо підрастаючого покоління Генпрокуратура України розпочала кримінальне провадження за фактом сприяння Російської Федерації в підготовці дітей до бойових дій. Відзначається, що відповідно до статей 47, 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року окупаційна держава не має права примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах.

    Ми повинні бути готові до «пострадянського синдрому»

    Дітей на окупованому Донбасі готують до політики та війни, вважає представник Омбудсмена України на Донбасі Павло Лисянський.

    За його словами, проєкти по мілітаризації та політизації дітей та молоді в ОРДЛО діють во всіх містах та районах окупованого Донбасу.

    «Вони діють поза шкільними програмами, — стверджує Павло Лисянський. — Тих, кого приваблює романтика, залучають до військових організацій, там є військові дитячі табори, Юнармія, кадетські корпуси, багато військово-патріотичних гуртків. Ті, кого приваблює політика, залучаються до політизованих організацій типу молодіжних парламентів. Ці програми діють у кожній школі, до них залучені усі діти чи підлітки».

    Представник омбудсмена повідомив, що діти ОРДЛО не мають права вибору щодо ідеології.

    «Важливо розуміти, що вся ця ідеологія дітям і молоді не нав’язується, тому що вони просто не мають альтернативи — говорить Павло Лисянський. — Там монопропаганда і діти просто не знають, що може бути щось інше. Тому вони просто приймають участь в цьому, іншого у них немає. Про нав’язування можна говорити, якщо є якийсь опір. Але все українське там витравлюється і випалюється, а проросійська ідеологія залишається як єдина правильна. Дитина — це чистий лист, на якому можна писати що завгодно, і вони ловлять цей момент та виховують дітей своїм електоратом».

    Павло Лисянський вважає, що, повернув Донбас під свій контроль, Україна отримає територію з проросійські налаштованим населенням.

    «Років через 15 ми отримаємо на Донбасі населення, яке мислить інакше і буде відстоювати свої ідеали, — говорить представник Омбудсмена. — Це буде такий „пострадянський синдром“, і ми повинні бути до цього готові. Ми не були готові до війни, але вистояли. А до цієї ситуації ми повинні бути готові та працювати на випередження».

    На думку представника Омбудсмена, протистояти поширенню проросійських поглядів можна, якщо підвищувати рівень політичної освіти громадян України.

    «Ми не бойовики, ми не можемо кидати за грати людей за те, що вони думають інакше чи дивляться інші телеканали, — говорить Павло Лисянський. — Ми повинні показати цим людям, що таке права людини, що таке демократія, що таке громадянське суспільство. Так, Росія вкладає гроші в ідеологію, як це робить будь-яка політична партія. А я вважаю, що нам потрібно згадати про досвід Німеччини, яка після падіння гітлерівського режиму почала вкладати гроші в політичну освіту населення, щоб ситуація, коли до влади на хвилі популізму приходить подібний режим, ніколи не повторилася. І завдяки цьому Німеччина змогла зруйнувати Берлінську стіну, успішно пройти процес возз’єднання, живе єдиною країною. Так, це велика і копітка праця, і з Києва цю проблему не вирішити. Якщо ми говоримо про примирення, то потрібно розуміти, що це має на увазі і пробачення, і готовність залишити все і їхати туди, щоб відновлювати роботу державних органів влади, державних структур. Без цього реінтеграція неможлива».

    Україні потрібні всі її діти

    Дитяча психіка дуже схильна до впливу, і оскільки в цей період у людини формуються базові відносини зі світом, то отриманий в дитячому та юнацькому віці досвід буде впливати не тільки на політичні погляди людини, а на його світовідчуття в цілому, вважає політичний психолог Валентин Кім.

    За його словами, українському суспільству доведеться зіткнутися з великою кількістю труднощів при інтеграції дітей, які пройшли «ідеологічну обробку» в ОРДЛО.

    «Ці діти ростуть у непризнаній державі, де весь світ за межами цього шматочка землі сприймається як вороже середовище, — говорить психолог. — Тому у цих дітей формується низький ступінь довіри до світу. Вони можуть відчувати себе не гідними цього світу або, навпаки, сприймати навколишній світ як вороже, підступне і небезпечне середовище. В цілому такі діти більш агресивні і недовірливі».

    Також, на думку психолога, діти, виховані в ОРДЛО, більш підготовлені до того, щоб вести ідеологічні суперечки і відстоювати свої політичні погляди.

    «По-перше, політичні погляди у мешканців ОРДЛО та підконтрольній українській владі території різняться, по друге — у нас немає ідеології по суті, — стверджує Валентин Кім. — В ОРДЛО навчають, що ті чи інші речі необхідно сприймати так-то і пояснюють чому. У нас такої системної роботи не ведеться. В Україні дітей просто вчать жити у відкритому світі і готують до того, що в цьому світі можуть траплятися різні ситуації. В Україні діти в переважній більшості не готові вести дискусії про геополітику або війну на Донбасі. Тому зіткнувшись із ровесниками з окупованого зараз Донбасу, які пройшли ідеологічну підготовку, які забезпечені аргументацією, вони будуть в таких суперечках програвати».

    Психолог підкреслив, що зміна ідеології — дуже складний процес, що потребує багато часу, але реїнтеграція дітей та підлітків пройде швидше, якщо ця робота буде цілеспрямованою та планомірною.

    «Дитяча психіка дуже пластична, вона може швидко перебудуватися, — говорить Валентин Кім. — Дорослі люди так не зможуть, їм важко здирати переконання, це боляче. Але діти швидко все засвоюють. Важливо розуміти, що сам по собі процес ідеологічної перебудови передбачає соціально педагогічну інфраструктуру, це потрібно робити грамотно і планомірно і не розраховувати на швидкий результат».

    Психолог зазначив, що для реінтеграції дітей ОРДЛО важливо, щоб вони не мали можливості постійно спілкуватися тільки з такими ж, як вони.

    «Таких дітей не можна штучно об’єднувати в групу „дітей Донбасу“, це призводить до сепарації, вони починають сприймати себе як щось окреме, — каже психолог. — Переселенці Донбасу змогли реінтегруватися в українське суспільство самостійно, хоча багато хто з них мали різну ідеологію, але успіх був забезпечений тим, що вони не жили поселенням. Був зруйнований принцип земляцтва, і вони змушені були інтегруватися. Так само потрібно проводити роботу з дітьми. Вони не повинні бути замкнуті тільки в своїй групі».

    На думку Валентина Кіма, крім соціально-педагогічної роботи, реінтеграції сприятимуть поїздки дітей в інші регіони України. При цьому діти повинні їздити невеликими групами. А також волонтерські та культурні десанти на Донбас, щоб діти мали можливість знайомитися з культурою і активістами інших регіонів України.

    «Для дітей дуже важливі яскраві враження, — каже психолог. — Побачивши, що в інших регіонах України живуть такі ж люди, як вони, що ці люди до них добре ставляться, питання, чи є Донбас Україною перестане для них існувати. Повторюся, дитяча психіка дуже гнучка. Важливо розуміти, що з часом руйнується все, навіть переконання».

    Безумовно, є велика небезпека, що коли почнеться реінтеграція Донбасу, коли будуть відкриті кордони з ОРДЛО, українські Донеччина та Луганщина швидко опиняться під впливом меседжів російської пропаганди.

    Навіть зараз, незважаючи на численні обіцянки чиновників блокувати мовлення російських телеканалів і телеканалів бойовиків, в українських містах поблизу лінії зіткнення вони доступні. Більш того, в деяких населених пунктах Донбасу, таких, як, наприклад, Мар’їнка, українського мовлення просто немає, в той час як радіостанції і телеканали окупованого Донецька доступні у відмінній якості. Тому люди змушені «харчуватися» пропагандою, оскільки просто не мають альтернативи.

    При цьому більшість експертів стверджують, що патріотичне виховання в українських школах — номінальне. А на Донбасі в школах залишились працювати вчителі, що у 2014 році приймали участь у так званому «референдумі» бойовиків. Тому вважати, що ці люди будуть прищеплювати дітям любов до України, її історії та культури, як мінімум, наївно.

    Але ми не можемо забувати, що діти ОРДЛО — це теж діти України. Діти, проти яких зараз коїться злочин. Тому для їх врятування потрібні будуть ресурси всієї країни — професійні, фінасові, культурні.

    Після завершення Другої Світової війни питання реінтеграції населення, що підтримало гітлерівський режим, дуже гостро стояло у Франції, але Шарль де Голь тоді заявив, що Франції потрібні усі її діти. Навіть ті, які були зрадниками.

    Зараз нам потрібно визначитися, чи потрібні Україні всі її діти. Хочеться вірити, що так.

    ІА «Вчасно»

    Найсвіжіше

    Популярне