Субота, 24 Лютого, 2024
Бiльше

  Чому Синод РПЦ порівнює Чорногорську церкву з ПЦУ і називає їх розкольницькими?

  Синод РПЦ назвав цинічним і розкольницьким закон про свободу віросповідання в Чорногорії. Відповідну заяву оприлюднили на сайті патріархії Російської православної церкви. Мова йде про закон, який підтримав 27 грудня парламент Чорногорії і підписав тамтешній президент. Документ передбачає, що всі релігійні об’єкти і землі на території країни, побудовані (або передані державою) до 1 грудня 1918 року, визнаються державною власністю. Синод РПЦ та Сербська православна церква звинувачують владу Чорногорії у тому, що вона нібито намагається вилучити майно — церкви і храми — у Сербської православної церкви.

  Професор і релігієзнавець Олександр Саган запевняє, що майно не відбиратимуть, натомість застосують досвід Естонії, коли держава забрала всі будівлі і землі і віддала їх в оренду громадам, які займали ці приміщення до цього. Вартість такої оренди — 1 євро на рік.

  Така модель дозволить відокремити церкву від політики, вважає релігієзнавець, адже естонська модель передбачає підписання договорів оренди, де є особливі умови.

  «У договорі було чітко вказано, якщо громада або її очільники чи представники займаються політичною діяльністю, договір анулюють. Громада з релігійної перетворюється на політичну організацію, а держава звільняє себе від обов’язку надавати ці приміщення» — пояснює Олександр Саган.

  Попри те, що прем’єр-міністр Чорногорії Душко Маркович запевнив голову Сербської церкви, що новий закон не спрямований проти церкви, серби бояться, що майно передадуть Чорногорській Православній Церкві, яку Сербська не визнає.

  Професор Саган пояснює, що Сербська церква не визнає Чорногорську, бо це питання геополітичних та економічних інтересів.

  «Президент Чорногорії Міло Джуканович звинуватив Сербську Православну Церкву в просуванні просербської політики в країні і прагненні підірвати її державність. Зазначу, що до вказаного у законі 1918 року Чорногорська церква була незалежною і окремою, у 1920 році вона і ще дві церкви об’єднались і утворили Сербську церкву, а в 1993 році Чорногорська церква хотіла відділитись і знову здобути незалежність, проте її оголосили розкольницькою».

  Цей закон — це перший крок до автокефалії, говорить релігієзнацець і пояснює, що зараз ведуться перемовини щодо автокефалії Македонської та Чорногорської церков. Це лякає представників Сербської церкви та Російської, оскільки визнання може викликати ланцюгову реакцію серед інших малих церков, які входять до складу «церков-імперій».

  Нагадаємо, президент Чорногорії Джуканович раніше заявив, він хоче автокефалії для «Чорногорської церкви» за прикладом України.

  Найсвіжіше

  Популярне