В Українській православній церкві (в єдності з Московським патріархатом) вважають «незаконною» і «безпідставною» вимогу впродовж трьох днів звільнити Києво-Печерську лавру і передати майно Національному заповіднику.
«Ця вимога є незаконною і безпідставною, як і одностороннє розірвання договору, і не підлягає виконанню, оскільки на сьогодні справа розглядається в судовому порядку і будь-які дії щодо позбавлення права користування УПЦ Лаврою є незаконними», – йдеться в повідомленні інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП), передає Інтерфакс.
Також у заяві наголошується, що монастир не підписував акт прийому-передачі, і відповідно не передавав майно, яким він користується згідно з договором. У зв’язку з цим в УПЦ (МП) вважають, що вимоги є незаконними і не підлягають виконанню.
«Монастир не отримував висновку комісії МКІП із прийому-передачі державного майна Лаври. Також Монастир не отримував Акт про результати перевірки, яким нібито встановлено порушення умов договору користування майном, не отримував документів, на підставі яких зроблено цей висновок», – заявляють в УПЦ (МП).
Що було раніше?
Раніше стало відомо, що комісія Міністерства культури та інформаційної політики з приймання-передачі державного майна Києво-Печерської лаври завершила роботу і підписала з Національним заповідником акт приймання-передачі.
Крім того, повідомлялося, що УПЦ (МП) повинна упродовж трьох робочих днів з дня отримання листа-вимоги звільнити приміщення Лаври, а також протягом 3 місяців перереєструвати Свято-Успенський монастир за іншою адресою. УПЦ (МП) має покинути Києво-Печерську лавру через самовільне будівництво на території заповідника.
Як повідомлялося, 10 березня стало відомо, що Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» розриває договір оренди зі Свято-Успенським монастирем УПЦ (МП) з 29 березня 2023 року. Після цього намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло заявив, що ченці УПЦ (МП) не мають наміру виселятися з неї і переходити в ПЦУ.
30 березня Господарський суд Києва відмовив у забезпеченні позову УПЦ (МП) до заповідника «Києво-Печерська лавра» про недійсність одностороннього розірвання договору.
Кабінет міністрів України 30 березня також визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду про передачу в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі УПЦ (МП) будівель і споруд. У відповідь в УПЦ (МП) заявили, що монастир подасть позови до суду і звернеться до генеральної прокуратури, міжнародних організацій, ООН.
12 квітня комісія Мінкультури з прийому-передачі державного майна після двох тижнів недопуску до приміщень монастиря, розпочала роботу в Києво-Печерській лаврі та зафіксувала порушення користування Лаврою представниками УПЦ (МП).
24 квітня Госпсуд Києва заборонив перешкоджати роботі комісії Мінкультури на території Києво-Печерської лаври до закінчення судового розгляду.
Роботу Комісії Мінкультури з перевірки збереження культурних цінностей Києво-Печерською лаврою УПЦ (МП) продовжено до 30 червня.