Субота, 15 Березня, 2025
Бiльше

    Папа Римський закликав українську молодь пробачати ворогів

    Папа Франциск у суботу відповів на запитання молодих українців і закликав їх бути поблажливими, незважаючи на виклики, з якими вони стикаються, оскільки їхню країну продовжує спустошувати війна.

    Про це повідомляють Новини Ватикану.

    Під час заходу, організованого Апостольським нунцієм Вісвальдасом Кульбокасом та архієпископом Святославом Шевчуком, Папа спілкувався з групами молодих людей у ​​та з охопленої війною країни, закликаючи їх протистояти інстинкту «відповідати на удар іншим ударом». Він також говорив про важливість любові до Батьківщини, згадавши приклад Олександра, солдата, який пішов на передову з маленьким Євангелієм у кишені. «Пам’ятайте героїв, які віддали життя за вашу державу», – сказав він.

    Історична зустріч

    Зустріч, названа архієпископом Шевчуком «першою в історії зустріччю Папи Римського з молодими українцями», відбулася в соборі Воскресіння Христового в Києві. “Якщо спрацює сигнал тривоги, нам доведеться перервати зв’язок і перейти до підземних укриттів”, – попередив Шевчук. Незважаючи на нещодавній авіаудар, молоді вдалося підключитися завдяки відновленню електропостачання та Інтернету.

    Серед присутніх був єпископ Ян Собіло, помічник Харківсько-Запорізької дієцезії, регіону, який сильно постраждав від бомбардувань, а також Апостольський Нунцій Вісвальдас Кульбокас, який представив гостей Папі Франциску. Побачивши Нунція на екрані, Папа зауважив: «Він хороший!»

    Діалог і прощення

    Сидячи за письмовим столом у холі Casa Santa Marta, Папа Франциск уважно слухав, роблячи записи на чистому аркуші паперу. Засідання розпочалося знаменням хреста та читанням молитви Господньої. Апостольський Нунцій зачитав уривок із Послання святого Павла до Римлян: «Хвалимося надією на славу Божу… хвалимося навіть стражданнями, знаючи, що страждання породжують терпіння».

    Потім Папа запропонував молоді поставити будь-які запитання.

    Обговоренню передували три свідчення. 17-річна дівчина з благочестивої родини поділилася історією свого брата, солдата, який був неодноразово поранений і залишився в оточенні ворогів. «Вночі я молилася до ангела-охоронця, щоб він захистив його і всіх воїнів», – розповіла вона. Молодого чоловіка вже звільнили.

    Молода жінка з Донецька, яка з дитинства зазнала насильства, висловила своє прагнення до справедливості: «Я народилася з почуттям несправедливості, але також з надією на майбутнє. Моя віра дає мені сили продовжувати». Звертаючись до Папи, вона додала: «Ми хочемо миру – справедливого і тривалого миру, який дозволить нам повернутися до наших домівок і мрій. Ми віримо, що добро сильніше за зло».

    Тоді 18-річний харків’янин говорив про полеглих товаришів: «Багато гине… Ворог прагне знищити наші міста і нашу віру в майбутнє». Він згадав Марію, 12-річну дівчинку, яка загинула від ракетного удару під час шопінгу з матір’ю. «Незважаючи на величезний біль, ми віримо, що Марія та її мати з Богом. Вони наші ангели».

    «Війна завжди руйнує»

    21-річна вчителька з Ужгорода Іліана Добра першою поставила Папі Римському запитання: «Чи варто вмирати за свою країну? Як живити віру в захист життя, коли саме життя знецінюється в усьому світі?» Папа відповів: «Сьогоднішнє життя знецінене. Грошим і військовим позиціям надається більше значення, ніж самому людському життю». Він згадав візит до центральноєвропейської країни, де побачив багато літніх жінок і дітей, які вітали його, але жодного чоловіка — «усі загинули на війні».

    «Війна завжди руйнує», — наголосив Папа. «Ліками є діалог: завжди, між собою, навіть з тими, хто нам протистоїть. Будь ласка, ніколи не втомлюйтеся від діалогу. Мир будується через діалог. Це правда, що іноді діалог неможливий через упертість деяких, але ми завжди повинні докладати зусиль».

    Анастасії, українській біженці у Варшаві, яка запитала, як зберегти віру серед страждань, Папа відповів: «Ностальгія за батьківщиною — це сила. Українці за кордоном, будь ласка, не втрачайте туги за своєю країною. Інколи ностальгія є болючою, але вона дає нам змогу рухатися вперед». Побачивши її усмішку через екран, він додав: «Думайте про свою батьківщину і посміхайтеся їй».

    «Війна несе голод і смерть»

    27-річна Юлія висловила розпач молоді, яка спостерігає, як їхні міста перетворюються на руїни: «Відбувається геноцид нашого народу. Як ми можемо побачити мир у всьому цьому?» — запитала вона. Помітно зворушений, Папа Франциск засудив руйнівні наслідки війни: «Війна приносить голод. Щовечора я дзвоню до парафії в Газі, і вони кажуть мені, що часто голодують. Війна не тільки спричиняє голод – вона вбиває».

    Тримаючи Євангеліє кишенькового формату в камуфляжній обкладинці, Папа згадав молодого українського воїна Олександра, який перед смертю ніс це Євангеліє на передову. Він підкреслив Псалом 129: « З глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, почуй мій голос ».

    «Олександр — один із вас», — сказав Папа. Піднявши солдатську вервицю, він додав: «Для мене це реліквія юнака, який віддав своє життя за мир. Я зберігаю її на своєму столі і молюся за нею щодня. Ми повинні пам’ятати наших героїв, які захищали свою Батьківщину. Український народ страждає. Відкриймо очі і побачимо, що робить війна!»

    Заклик до патріотизму та пам’яті

    Заохочуючи молодь завжди мати при собі кишенькове Євангеліє, Папа закликав молодих людей: «Прочитайте невеликий уривок щодня. Це дає життя!» Він закликав бути патріотами: «Кожна молода людина має свою місію. У важкі часи молодь має нести вперед «дух Батьківщини». Батьківщина зранена війною, але любити свою Батьківщину – це прекрасна річ».

    Він також закликав їх мріяти: «Постарів молодий, який не може мріяти». В особливому благанні він попросив не забувати своїх дідусів і бабусь, адже вони є охоронцями пам’яті.

    35-річна Тетяна з Чикаго висвітлила тяжке становище дітей, які втекли від «сучасного Ірода». Вона запитала: «Як нам прощати і вчити дітей прощати, коли війна залишає глибокі рани в наших серцях?» Папа Франциск визнав виклик: «Прощення є однією з найважчих речей. Це важко для всіх, навіть для мене». Він додав: «Але мені допомагає ця думка: я повинен пробачити, як мене пробачили. Кожен з нас повинен пам’ятати, як ми були прощені. Мистецтво прощення нелегке, але ми повинні продовжувати рухатися вперед і завжди прощати».

    Слова підбадьорення

    Папа закінчив посланням наполегливості: «Ми всі робили помилки, але коли хтось падає, він повинен піднятися і продовжувати рухатися вперед. Не бійтеся! Ризикуйте, і якщо ви впадете, не залишайтеся внизу».

    Після виконання духовного гімну України та перед уділенням свого благословення Папа Франциск звернувся з останнім проханням: «Будь ласка, не забувайте своїх юних героїв, таких як Олександр, — тих, хто віддав життя за свою країну». Під оплески та вигуки «Хай живе Папа» захід завершився.

    Найсвіжіше

    Популярне