Субота, 25 Травня, 2024
Бiльше

  7 фактів про Рамадан: муфтій Духовного управління мусульман України розповів про головне релігійне свято мусульман

  Рамадан або Рамазан – дев’ятий місяць мусульманського місячного календаря. Вважається, що саме в цьому місяці Пророк Мухаммед отримав від Всевишнього Коран. Мусульмани користуються місячним календарем, тому їхні дати відрізняються від календарних і рік коротший на 11 днів. Цього року святкують Рамадан з неділі, 10 березня до вівторка, 9 квітня. Віряни присвячують себе молитві та проводять час із родиною та близькими. І дотримуються посту: не їдять і не п’ють воду від світанку до заходу сонця.

  Про релігійний зміст Рамадану, в чому його значення і як його відзначають – розповів Суспільне Крим Головний муфтій Духовного управління мусульман України “Умма” Мурат Сулейманов.

  Що таке Рамадан?

  Рамадан – це місяць Корану, місяць прощення, місяць терпіння, надії і місяць посту. Тобто, мусульмани всього світу, коли наближається місяць Рамадан і настає благословенний місяць Рамадан – ми тримаємо піст.

  Які особливості дотримання посту і що таке іфтар?

  Як ми тримаємо піст у місяць Рамадан? Зі сходом сонця ми відмовляємося від води, а також від їжі і тримаємо піст. Тобто, ми не їмо до заходу сонця і також небажано під час посту сваритися, або чинити якісь неприємні речі. Іфтар – це прийом їжі, як от наша трапеза. Тобто, коли є захід сонця, ми починаємо їсти і це називається іфтар. Це ми можемо робити зі своєю родиною, кожен може робити окремо, але часто в Рамадан це робиться в мечеті. Тобто, збираються мусульман, які хочуть дати якусь милостиню або зробити якусь добру справу в місяць Рамадан. Сам готує, або дає гроші і хтось готує замість нього і після цього він запрошує людей. Це може бути 300 людей, це може бути 500 людей і годувати їх під час місяця Рамадану, коли настає час іфтару.

  Хто має дотримуватись посту, а кому дозволено не дотримуватись?

  Піст тримає чоловік і жінка. Немає тут обмежень. Також дитина може тримати піст, але це не є обов’язковим. Тобто, дитина, якщо вона хоче, може спробувати і якщо це не шкодить її здоров’ю, то може разом зі своїми батьками тримати піст. А чоловік і жінка починають уже з 15 років. Якщо у мене є здоров’я, якщо я можу тримати, то це для мене є обов’язком.

  Традиційна їжа для іфтару, які вимоги до споживання?

  Ми можемо використовувати під час іфтару все, що побажаємо. У нас немає обмежень, тобто, тільки рис їмо, або тільки рибу – ні. Те, що забажаємо – можемо. Навіть, якщо хтось хоче, він може замовити суші або піцу, будь ласка. Найголовніше, щоб їжа була. Якщо казати в мечеті, то звичайно це робиться плов. Чому? Бо, по-перше, легше, по-друге, ви можете зробити на 500-600 людей. Тобто, це не буде складно. Якщо щось інше, то звичайно, це набагато складніше і це найчастіше готують у своїх домівках. Якщо хтось запросив рідних до себе додому, то звичайно, він може робити якісь складні страви, як манти, або лагман, або шурпу, або щось інше. Звичайно це буде набагато важче, якщо хтось робитиме манти. Ви уявляєте, на 500 людей – це як пельмені ліпити. Хоча одного разу я пам’ятаю, в Криму, в нашій мечеті зробили іфтар, суп із пельменями готували. Уявляєте, там було десь 170 людей і для всіх зробили. Таке було бажання у мусульман і вони зробили.

  Різниця між Рамаданом і Рамазаном?

  Немає ніякої різниці. Тільки в різних країнах, це або в кримських татар, або у турків. Або узбеки чи таджики – вони можуть це називати Рамазан замість Д казати З. Більшість арабських країн – вони кажуть Д – Рамадан. Тут немає різниці, тільки різниця в букві.

  Як війна вплинула на дотримання Рамадану?

  Навіть під час війни ми тримаємо Рамадан. Це складніше для наших військових мусульман, які зараз боронять нашу країну. Звичайно, якщо вони відчувають якусь слабкість, або якісь дискомфорт, то вони можуть цей піст не тримати, але це буде для них боргом. Тобто, в інші дні, коли у них буде можливість, вони цей піст триматимуть. Для цивільних, тих, хто в тилу, звичайно цей піст обов’язковий і навіть під час війни. Але військовий, якщо він на нулі, в окопі, то він може не тримати піст. Коли ж ми кажемо: може не тримати піст, це не означає взагалі. Він не тримає в той час, коли є загроза, коли він на якійсь операції на фронті.

  Особливості святкування Рамазан-Байрам?

  Ми розпочинаємо це свято з молитви, о 7 ранку, або о 8 ранку ми всі разом зустрічаємось у мечеті. Молимося, а потім вітаємо всіх вірян, щоб Всевишній прийняв наш піст, наші добрі справи. Також дуже важливо, щоби до цього долучалися наші діти, наші дружини. Тобто, сім’ями приходимо до мечеті і святкуємо. До повномасштабної війни часто на території мечеті ми влаштовувати атракціони для дітей, готувати солодощі, щоб діти максимально відчували свято. Звичайно, під час війни це стало набагато менше. Не те, що немає можливості. Ми розуміємо: коли війна й гинуть українці й гинуть мусульмани, особливо, коли ти їх особисто знав, це дуже боляче й не хочеться веселощів. Але ж свято є свято. І головне робити подарунки, дзвонити своїм батькам, вітати їх – це найменше, що ми маємо робити.

  Найсвіжіше

  Популярне