П’ятниця, 23 Лютого, 2024
Бiльше

  СБУ обшукує лавру. Чому це не сенсація, а закономірність?

  Напевно, до війни Росії проти України обшуки, які СБУ проводить у Києво-Печерській лаврі, могли б здатися сенсацією. Але зараз це скоріше закономірність.

  Так вважає журналіст і громадський діяч Віталій Портніков.

  “Закономірність, яка потребує відповіді на одне просте запитання: якщо в Україні існує релігійна організація, канонічний центр якої століттями перебуває в іншій країні, я сказав би – в іншій цивілізації, то чого ми від цієї організації хочемо? Щоб вона не транслювала у своїх приміщеннях ідеологію Москви? Тому, що ми називаємо ці приміщення храмами, суть завдань не змінюється, правда? Щоб у її лавах не було людей, які щиро вважають, що перемога «русского міра» – це божий промисел? І ми вважаємо, що російські бомбардування повинні змінити позицію цих людей? Але релігійний фанатизм та гроші ніхто не скасовував.

  Я зовсім не збираюся стверджувати, що організація із релігійним центром в іншій країні – це завжди проблема. Питання в тому, що це за країна така. Проблема виникає саме тоді, коли ця «інша країна» хоче знищити не просто сусідню державу, а й позбавити її населення ідентичності на свою користь.

  Російська Православна Церква – насамперед інструмент придушення ідентичності народів імперії. Можна вірити в Бога, не вірити, суть від цього не змінюється. Зрештою, саме задля зміцнення влади Москви – і світської, і духовної – престол митрополита Київського перенесли до Москви. І кожен, хто досі вважає цю нехитру операцію з перетворення невеликого провінційного князівства на «центр Всесвіту» каноном, об’єктивно сприяє цій меті, каже Портніков.

  Найсвіжіше

  Популярне