П’ятниця, 30 Вересня, 2022
Бiльше

  У Вінниці презентували хрестоматію “Проповіді Протоієрея і Кавалера Василя Гречулевича”

  У Вінниці презентували хрестоматію “Проповіді Протоієрея і Кавалера Василя Гречулевича”. Отець Василь був першим в Україні, хто у середині 19-го століття наважився звернутися до вірян народною мовою, зрозумілою усім.

  Про це Суспільному розповіла авторка книжки Антоніна Кушнір.

  “Використовував говірки, які використовують у наш час. Можу навести такий приклад: в одне вухо залетіло, в інше вилетіло. Часто використовував народні фрази, які були доступні простим людям. Він був щасливий тому, що може допомогти простим людям бути грамотними і освідченими у своєму рідному селі Ганнополі”, — розповіла авторка хрестоматії Антоніна Кушнір.

  “Завдяки йому поширювалася грамотність майже третини селян. Він відкрив у селі Клебань храм. Він також посприяв, щоб також відкрили храм у місті Брацлаві на той час”, — говорить авторка хрестоматії.

  2016-го у Камʼянці-Подільському студенти-реставратори відновили єдине вціліле зображення Василя Гречулевича. Портрет розмістили на палітурці хрестоматії.

  Перше видання проповідей протоірея вийшло 1849 року в Санкт-Петербурзі. Вміщувало 59 текстів українською мовою. Розійшлося досить швидко і викликало захоплення серед українців, каже Антоніна Кушнір. Друге перевидання 1857-го року. Його укладав Пантелеймон Куліш. Примірник до Вінниці привіз отець Софроній з Америки. Тут уже 60 проповідей.

  “Певно, що ця книга з України свого часу потрапила на інший континент з якимось українцями, які переїжджали і з собою брали те, що було найцінніше. І хтось взяв саме цю книгу. Дивним збігом обставин вона потрапила мені як подарунок. І я її повернув вже в Україну, в свою власну колекцію”, — говорить отець Софроній.

  Хрестоматію Антоніна Кушнір присвятила двохсот тридцятій річниці від дня народження Гречулевича. Авторка каже, працюючи над книгою, користувалася літературою діаспори. Бо в українських джерелах інформації про протоієрея не багато.

  Найсвіжіше

  Популярне