Понеділок, 11 Липня, 2022
Бiльше

  Вселенський патріарх вшанував пам’ять патріарха Афінагора

  З нагоди пам’яті святого великомученика Кіріакія, Вселенський патріарх Варфоломій очолив Божественну літургію, що відбулась в одноіменному храмі громади Контоскалі у четвер, 7 липня 2022 року.

  На службі був присутній єпископ Команський Михаїл, екзарх Вселенського Патріархату в Києві, священнослужителі з-за кордону, архонти Офікіалій, вірні з Константинополя та велика група паломників з Афін.

  Після цього, у своїй промові в Залі громади, Вселенський патріарх послався на сьогоднішню 50-ту річницю упокоєння патріарха Афінагора:

  «Наше цьогорічне святкування тут, у Контоскалі, також нерозривно пов’язане з нашим славетним попередником, Вселенським патріархом Афінагором. Сьогодні виповнюється рівно п’ятдесят років з дня його смерті. Що ми можемо найперше згадати про цю велику духовну особистість, яка двадцять чотири роки поспіль прикрашала всеславний Вселенський престол і з чиїх почесних рук по закінченні школи ми отримали звання «викладач православного богослов’я» по завершенні престижної теологічної школи Халкі в 1961 році, а згодом титул архімандрита? Його незламна боротьба за захист прав Святої Великої Церкви Христової? Перші всеправославні конференції в рамках підготовки до Священного і Великого Синоду Православної Церкви та його турбота про сприяння всеправославній єдності? Його історична зустріч в Єрусалимі з покійним Папою Павлом VI у 1964 році, взаємне скасування анафеми між Римом і Константинополем, започаткування діалогу любові між Римо-Католицькою та Православною Церквами та його загальний внесок у просування екуменічного руху і міжхристиянської співпраці? Його любов до ромів Константинополя та його сльози після Стамбульського погрому у вересні 1955 року та зменшення там грецької громади? Його мудрі настанови та заклики до студентів Святої Богословської школи Халкі, яку він обожнював і де проводив більшість літніх місяців?

  За все вищесказане, як мінімальну подяку та визнання його величезного внеску та неоціненного Предстоятельського служіння, наш Священний Синод, за нашою власною пропозицією, постановив відзначити п’ятдесяту річницю кончини патріарха звершенням собору. Патріарша та Синодальна Божественна Літургія та панахида наступної неділі, 10 липня, у Патріаршому храмі, а потім – панахида у Тронному залі, де Блаженніший митрополит Кідонський Афінагор, наглядач Босфорського регіону виголосить промову. Ми користуємося нашою присутністю тут, щоб запросити всіх вас відвідати Патріаршу Літургію на Фанарі в неділю, щоб разом помолитися за упокій душі патріарха Афінагора».

  «У каноні Православної Церкви зазначені преподобний Кіріак Відшельник, пам’ять якого вшановується 29 вересня, і преподобний Кіріакій, який відзначається сьогодні. Обидва носять ім’я Господа. Але ми, всі християни, також носимо ім’я Христа, нашого Господа, і Бога, і Спасителя, починаючи з першого століття, коли послідовників Христа спочатку в Антіохії називали «християнами».

  Ім’я цього християнина є найбільшою пошаною, яку ми можемо бажати і прагнути. Люди відчувають гордість і радість, коли вони належать до королівських або знатних родин, коли в їх родоводі є імена відомих особистостей. Але бути членом Царства Христа і носити Його славне і найвище ім’я є справжньою і найбільшою славою людини.

  Але це не тільки честь і слава і привід для хвальби. Це також передбачає обов’язки, які резюмуються в обов’язку християнина бути християнином не лише на ім’я, не лише на словах, але й на ділі. Сам Господь наголошував на цій істині, кажучи: «Не кожен, хто каже до Мене: «Господи, Господи», увійде в Царство Небесне, але хто виконує волю Отця Мого, що на небі».

  Сьогоднішнє вшанування пам’яті святого Кіріакія, родом із Мелітіні, нагадує нам про наш основний обов’язок бути правдивими християнами з живою вірою та відповідними ділами. Кожен християнин є воїном Христа. Своїм хрещенням він зобов’язаний боротися з гріхом. Християнин, який відмовляється від цієї битви, порушує свою обіцянку та зобов’язання. Навпаки, той факт, що він бере участь у богослуженні Церкви, що він представляється християнином, є публічним визнанням того, що він хоче, щоб його вважали воїном Ісуса Христа. І солдат бореться з нагрудником праведності, з гербом віри та з Господом Ісусом як своїм лідером і виконавцем, в ім’я якого він “усе небесне, земне та пекельне поставить на коліна” (див. Філ. б. 10).

  І тих, хто переміг у цій духовній боротьбі, як святий Кіріакій, не злічити. Батьківськи й сердечно бажаємо, щоб Господь слави таким же вінцем перемоги увінчав ваші духовні змагання.

  Найсвіжіше

  Популярне