Рішення Собору УПЦ МП, який відбувся 27 травня 2022 року, були спрямовані, зокрема, на захист її майна. Про це заявив голова ВЗЦЗ МП митрополит Волоколамський Іларіон.
«Коли розкольники дізналися, що в Українській Православній Церкві (московського патріархату, – ред.) готується Собор і що на цьому Соборі може бути проголошена незалежність Української Православної Церкви, вони заявили про свої “права” на Києво-Печерську лавру, і вони зажадали від держави, щоб частина будівель Лаври була передана їм у користування. Але я думаю, що ті дії, яких вжив Собор Української Православної Церкви, були спрямовані зокрема й на захист її майна», – сказав митрополит Іларіон в передачі «Церква та світ», передають «РИА Новости».
Крім того, голова ВЗЦЗ МП Алфеєв негативно відреагував на закон Верховної Ради України про вказування в назві релігійних організацій приналежність до країни агресора.
Нагадаємо, 27 травня Собор «УПЦ» МП не засудив російську агресію, а назвав Україну «ворогуючою стороною». Також Собор «УПЦ» МП ухвалив зміни до статуту і заявив, що тепер вони мають «повну самостійність і незалежність».
Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній вважає, що проведення собору УПЦ Московського патріархату мало на меті покращити ставлення до неї з боку українського суспільства, а не розірвати стосунки із ворожою Україні російською церквою.
Водночас в УПЦ МП кажуть, що не розривали зв’язків із РПЦ, а лише повторили заяви 30-річної давнини.
РПЦ поділяється на думку, як реагувати на «проголошення незалежності» УПЦ МП: одні кажуть, що все добре і єдність зміцнюватиметься, інші – що у всьому винний Держдепартамент США.
29 травня митрополит РПЦ Іларіон (Алфеєв) сказав, що УПЦ МП від неї не відокремилася, а підтвердила статус наданий Москвою 30 років тому.