Середа, 11 Грудня, 2024
Бiльше

    На соборі св. Софії Константинопольської демонтують купол

    Культовий купол Святої Софії, який «ніби звисав з неба» зі своїми чудовими мозаїками та унікальною архітектурою, якому судилося, за задумом Антемія, «піднятися так високо, як слава Божа», розбирають в рамках реставраційних робіт.

    Це вирішальний етап у плані розширених консерваційних робіт на сакральній пам’ятці, що розпочалися минулого року, згідно з яким купол підлягає демонтажу та розбиранню, інформує protothema.gr

    Хоча турецькі науковці та експерти обіцяють поважати пам’ятку та її архітектуру, зберігаючи мозаїки всередині недоторканими і зосередившись виключно на зовнішній стороні купола, спеціальний міжнародний комітет – з огляду на те, що храм тепер є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – вже давно взяв на себе роль нагляду за реставраційними роботами. Генеральна дирекція установ Міністерства культури і туризму Туреччини вже оголосила себе відкритою до співпраці з окремими створеними комісіями і заявила, що буде повністю поважати «історичну автентичність купола».

    Як підкреслив член комітету Міністерства культури і туризму Туреччини Ахмет Гюлет, під час реконструкції, яка має розпочатися в березні, будуть використані «матеріали і методи, характерні для будівництва часів Османської імперії, щоб гарантувати, що купол буде стабільним і відповідатиме своєму первісному вигляду». Однак ремонтні роботи, що тривали роками, починаючи з купола і продовжуючи напівкруглими куполами і просторами під ним, виявилися недостатніми, і тому тепер пропонується провести демонтаж.

    Реставраційні роботи вважаються важливими з міркувань безпеки та контролюються Міністерством культури Греції, яке заявило про перетворення собору Святої Софії на мечеть, що підкреслює глобальне значення пам’ятника як об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тоді міністр культури Греції Ліна Мендоні надіслала листа всім державам-членам ЮНЕСКО, в якому повідомила їх про спробу уряду Туреччини змінити статус собору Святої Софії. Перетворення на мечеть посилило руйнування пам’ятника, що робить поточний демонтаж необхідним з міркувань безпеки.

    Як все почалося

    Потреба в ремонтних роботах виникла після того, як у листопаді минулого року турецька газета Birgün опублікувала відео, на якому було видно, як фрагменти купола собору Святої Софії відколюються і падають всередину храму.

    Минуло вже десять років відтоді, як експерти ЮНЕСКО створили науковий комітет при Міністерстві культури і туризму Туреччини для сприяння і нагляду за роботами з консервації та реставрації пам’ятки. В рамках цих робіт були проведені консерваційні роботи на мозаїках купола і північної арки, де збереглися частини мозаїки з реставрації Фоссаті. Однак загальний стан купола виявив настільки значні пошкодження, що виникла необхідність його демонтажу. Очікується, що демонтаж і подальші ремонтні роботи розпочнуться в березні або квітні, після затвердження планів проекту Науковим комітетом. За висновками експертів комітету, купол піддавався ризику обвалення в разі сильного землетрусу.

    Цифрова копія собору Святої Софії

    Для того, щоб купол можна було точно відновити, навіть якщо він зруйнується під час землетрусу, комісія рекомендувала створити точну цифрову копію твору, на основі якої було проаналізовано кожну його частину. За зразком твору Нотр-Дам у Парижі, комісія створила цифрового двійника, використовуючи новітні технології сканування, щоб можна було отримати інформацію про тріщини в куполі та відносний стан мозаїк. Кажуть, що важливу роль у цьому відіграли всі дослідження і дисертації, які були зроблені на цю тему, до яких долучилися грецькі дослідники.

    Досить згадати, що храм був побудований на місці, вказаному Костянтином Великим, і освячений в 360 році, але згорів після пожежі в 404 році. Хоча церква була відбудована, вона згоріла під час Нікейського повстання в 532 році, але Юстиніан наказав остаточно побудувати церкву, яку він сам повинен був контролювати і яку він освятив у 537 році.

    Знаменитий купол, однак, не витримав землетрусу, і його довелося кілька разів перебудовувати, причому окремі ремонти, як, наприклад, 1346 року, залишалися вірними оригінальній роботі Ісидора. Останню розширену консервацію здійснили відомі брати Фоссаті у 1847 році.

    Найсвіжіше

    Популярне