Релігійний публіцист Тетяна Деркач звертає увагу на те, що вихід кримських єпархій УПЦ МП із підпорядкування Онуфрію (Березовському) не передбачений статутом цієї Церкви.
«Ні у новій, ні в попередніх версіях статуту УПЦ єпархіям не надано право через голову керівних органів УПЦ проситися в РПЦ. За новою версією статуту, лише в період воєнного часу єпархіям, для яких ускладнена логістика, надано більше прав для впорядкування поточного життя, що раніше мало відбуватися через розгляд Синоду. Але змінювати юрисдикцію ніхто їм права не давав», – каже експерт, передає Крим.Реалії.
Також кримський історик і політолог Андрій Іванець називає перехід кримських єпархій у РПЦ «церковною анексією» і каже, що події в Кримській єпархії нарешті дозволили оцінити серйозність того, що відбувається в УПЦ МП, того, що раніше було приховано за формулами офіційних рішень і коментарів.
На думку Іванця, створення нової митрополії «за заявкою» кримського духовенства – це теж прикриття того факту, що рішення було ухвалене в Москві.
«Російська сторона обставила це як ініціативу Лазаря, але, на мою думку, і думку інших спостерігачів, очевидно, що це рішення, швидше за все, ініційоване з Москви державними та церковними структурами як попередження для керівництва УПЦ МП про те, що подальше віддалення від Москви матиме для них серйозні наслідки», – каже політолог.
Нагадаємо, Духовний Фронт України писав, що Москва «віддячила» УПЦ МП за правки до Статуту анексією Кримської єпархії. Також РПЦ звільнила очільника Зовнішніх Церковних зв’язків митрополита РПЦ Іларіона (Алфеєва).