Порушення міжнародного гуманітарного права щодо українських військовополонених і цивільних утримуваних у контексті триваючого конфлікту в Україні домінували на неформальному засіданні Ради Безпеки, скликаному на прохання Сполученого Королівства.
Постійний представник Греції при ООН посол Евангелос Секеріс висловив глибоку стурбованість грецького уряду ескалацією порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини, передає orthodoxtimes.com
Секеріс високо оцінив роботу Управління Верховного комісара з прав людини та Незалежної міжнародної слідчої комісії за їхню поглиблену доповідь про погіршення ситуації в Україні.
За його словами, останні звіти фіксують шокуючі порушення прав людини російською владою, включаючи систематичне застосування тортур проти цивільних осіб і військовополонених.
«Людські втрати зараз перевищили 40 тисяч. Вражає те, що зараз є ознаки того, що російською владою систематично та скоординовано застосовуються тортури проти мирних жителів та військовополонених, що є можливим злочином проти людяності», – сказав він.
За словами Постійного представника Греції, Греція як учасник Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, а також Додаткового протоколу 1977 року, рішуче засуджує нелюдське поводження з військовополоненими та політичними ув’язненими з боку Росії збройними силами та російською окупаційною владою на тимчасово окупованих територіях України.
Секеріс наголосив на важливості забезпечення гуманітарного доступу до утримуваних і закликав Росію повною мірою співпрацювати з міжнародними моніторинговими та слідчими органами.
Греція підкреслила свою активну роль у підтримці гуманітарних зусиль, посилаючись на свою участь у «Монреальській обіцянці», ухваленій у жовтні 2024 року під час Міністерської конференції з гуманітарного виміру Формули миру в Україні. Ця обіцянка, сказав Секеріс, спрямована на повернення депортованих дітей і військовополонених.
Секеріс наголосив на необхідності відповідальності за злочини проти людяності та порушення міжнародного гуманітарного права. Греція підтримує ретельні розслідування, які проводять міжнародні інституції, щоб відновити справедливість щодо жертв військових злочинів, зокрема військовополонених і політичних в’язнів.
Підзвітність, наголосив він, є важливою для підтримки міжнародного правопорядку та запобігання майбутнім порушенням.
Постійний представник Греції повторив, що грецький уряд засуджує російську агресію, яку він охарактеризував як грубе порушення Статуту ООН, і підкреслив, що дії Росії підривають глобальний мир, стабільність і безпеку в Європі.
Греція підтвердила свою непохитну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, наголошуючи на праві України на самооборону, закріпленому в статті 51 Статуту ООН.
«Греція зберігає свою прихильність підтримувати Україну стільки, скільки буде необхідно, разом зі своїми партнерами та союзниками», — підкреслив Секеріс.