Архімандрит, доктор філософських наук та професор Університетського коледжу Стокгольма Кирило Говорун розповів, що буде з монахами УПЦ (в єдності з МП) в Києво-Печерській лаврі після 29 березня, коли спливає термін її оренди Московським патріархатом.
«Я хотів би почати з того, чого я не очікую і не хотів би очікувати. Я не хотів би очікувати конфлікту насамперед на камери, тому що це буде дуже погано для України», — зазначив Говорун в ефірі Radio NV.
Архімандрит заявив, що, на його думку, спочатку «був розрахунок», що частина чернечої громади Києво-Печерської лаври вирішить залишитися в ній і перейти на цій підставі до ПЦУ.
«Тобто була запропонована така пропозиція, яка виглядала більше як ультиматум: „Якщо ви хочете залишатися в Лаврі, то переходьте в ПЦУ“. Я так розумію, що були спочатку коливання, певні групи монахів зголосилися на цю пропозицію. Але тепер, здається (поки що такого рішення так і не прийнято), монахи збираються виселятися», — розповів він про розвиток ситуації.
Говорун сказав, що, хоча багато монахів підтримують намісника Лаври митрополита Павла, багато з них також з ним не погоджуються, а дехто схвально ставиться до ПЦУ і готовий до неї приєднатися, принаймні, частина ченців висловлювала таку готовність.
Він припустив, що думка змінилась через «ультимативний» характер пропозиції про перехід в ПЦУ.
«Побачимо, що 29 березня буде. Поки що не виходить так, щоб частина чернечої громади Києво-Печерської лаври залишилася в Лаврі вже в рамках юрисдикції Православної церкви України», — зазначив архімандрит.
Говорун також запропонував альтернативний варіант співіснування кількох чернечих громад на території Лаври.
«Навіть сама ідея Лаври — це термін, який походить з єгипетського пустельного монашества, коли в пустелі декілька громад співіснували на одній території. Це можливо і в Києво-Печерській Лаврі, вона достатньо велика. Це моя така пропозиція. Це могла би бути громада ПЦУ, безумовно, зокрема з тих монахів, які хотіли б перейти з теперішньої чернечої громади. Це могла б бути якась чернеча громада УПЦ, але яка була б самоврядна, в якій була би проведена люстрація серед тих, хто активно або пасивно підтримує цей „русский мир“ або російський світ. І це могла би бути інша громада. Наприклад, того ж Вселенського Патріархату, як варіант», — описав вою пропозицію архімандрит, нагадавши, що до XVII століття Києво-Печерська лавра була в Константинопольському Патріархаті.
Раніше Говорун розповів, що ПЦУ має говорити з монахами Лаври не ультиматумами.
Міністерство культури та інформполітики України 10 березня заявило, що УПЦ (МП) до 29 березня має залишити всі приміщення, які орендує в Києво-Печерській лаврі. В УПЦ (МП) у відповідь заявили про «ультиматум чиновників Мінкульту» та про те, що їхні вимоги не мають юридичних підстав.
Нагадаємо, 36 незаконних новобудов на території Києво-Печерської Лаври виявила державна аудиторська перевірка. Митрополит УПЦ (МП) Павло (Лебідь) закликав вірян утриматись від революції і протистояння через Лавру.