Москва продовжує висловлювати незадоволення, через втрату впливу на Латвію у зв’язку із унезалежненням Латвійської Церкви. Російські «експерти» із релігійної свободи фактично виступають проти свободи. Росіяни забороняють церкві в Латвії бути вільною від російської федерації, яка вже кілька років веде війну з Україною і знищила свою репутацію прикриванням путінських злочинів.
Російська асоціація захисту релігійної свободи (РАРС) виступила зі звинуваченням на адресу Латвії, яка минулого тижня проголосила самостійність Латвійської православної церкви Московського патріархату. Про це йдеться в заяві РАРС переданій 14 вересня до «Інтерфаксу», інформує Духовний Фронт України.
На думку авторів заяви, самостійність Латвійської Церкви дуже нагадує нещодавні події в Україні із ПЦУ.
Російська асоціація захисту релігійної свободи зазначає, що дана ініціатива вступає у «кричуще протиріччя» з одним із ключових конституційних принципів Латвійської республіки, який свідчить, що «Церква відокремлена від держави».
«Очевидне грубе втручання державних органів у життя і діяльність однієї з найбільших релігійних організацій країни, порушення принципу свободи совісті, нормативне оформлення спроби нав’язати релігійній спільноті країни конфронтаційний антиросійський курс», – сказано в заяві російської асоціації, автори якої закликають міжнародне співтовариство дати неупереджену і справедливу правову оцінку вищезгаданим ініціативам.
«Російська асоціація захисту релігійної свободи», створена у 2014 році.
Проти автокефалії Латвійської Церкви виступили навіть російські ісламісти
«Подібні дії є грубим втручанням у духовне життя релігійних інститутів, неповагою до прав та інтересів віруючих та їхнього історичного вибору. В черговий раз ми стаємо свідками як у Європі, задля політичної кон’юнктури, підриваються основи демократії, зневажаються права та свободи людини, захист яких так люто ними ж декларувалася», – йдеться у заяві президії Центрального духовного управління мусульман Росії.
Муфтії вважають, що незалежність Латвійської Церкви від Москви «загрожує серйозними потрясіннями для всього суспільства».
Заступник голови Духовних зборів мусульман Росії Тагір Саматов, зі свого боку, вказав на те, що раніше схожими методами від російських мусульман були відірвані релігійні організації латвійських єдиновірців.
Незалежність для Латвійської Церкви Моспатріархату
Нагадаємо, 8 вересня Латвійський сейм з ініціативи президента Егілса Левітса оголосив про повну незалежність Латвійської Православної Церкви, яка до того підкорялась Московському патріархату. У Московському патріархаті це викликало шквал негативних коментарів і критики. Зокрема архиєрей РПЦ Леонід (Горбачов) накинувся на Латвійську Церкву через «беззубу позицію». Також у РПЦ осудили унезалежнення їх філії в Латвії через прийняття відповідного закону.
Після цих змін Синод Латвійської Православної Церкви закликав духовенство і мирян зберігати мирний устрій духу, підтримувати єдність нашої Церкви, неухильно дотримуючись законів нашої Латвійської Держави.
«Зміна статусу не змінює Православну Віру, догмати, Літургічне життя Церкви, календарний стиль, сакральну богослужбову мову, обряди, традиції та внутрішнє церковне життя», – сказали в Латвійській Церкві.
РПЦ втратила сотню парафій в Латвії
Московський патріархат втратив вплив над умами однієї із країн Європи. РПЦ більше нічого не залишається, як мовчки спостерігати за викоріненням впливу Моспатріархату в Латвії і називати це «втручанням в справи Церкви».
Після часткового розриву РПЦ з УПЦ МП, проголошення автокефалії Православної Церкви в Латвії стало новим серйозним ударом по авторитету Московського патріархату і впливу його в православ’ї та навіть у світі. РПЦ одним розчерком пера влади Латвії зменшилась на кількасот тисяч вірян.
За даними латвійського Мін’юсту, на 2020 рік у власності ЛПЦ було 128 діючих храмів та інших релігійних споруд, у яких служили 114 кліриків. Загальна кількість парафіян становила 250 тис., що робить ЛПЦ третьою найбільшою церквою Латвії (після лютеран – 700 тис., католиків – 324 тис.).
Надіємось влада України візьме приклад з Латвії і займеться питанням незалежності УПЦ МП від Московського патріархату так само як це зробили в Латвії.