П’ятниця, 22 Листопада, 2024
Бiльше

    Фінансовий звіт Святого Престолу за 2021 рік: майбутнє залишається непевним

    В інтерв’ю для ватиканських медіа Префект Секретаріату з економічних питань представив підсумковий фінансовий звіт Святого Престолу, який тепер охоплює всі підпорядковані структури, крім Інституту Релігійних Справ (Ватиканського банку) та Губернаторства Держави-Міста Ватикану.

    Про це повідомляють Ватиканські новини.

    «Ми зробили чимало кроків у правильному напрямку прозорості, економічного захисту Святого Престолу та сталості», – говорить у інтерв’ю для ватиканських медіа о. Хуан Антоніо Ґерреро Альвес, Префект Секретаріату з економічних питань Святого Престолу, коментуючи зведений фінансовий звіт Святого Престолу за 2021 рік, оприлюднений у п’ятницю, 5 серпня 2022 року.

    За його словами, результати є кращими від прогнозів, але «на майбутнє проглядається дуже непевний період». Недофінансування ж місії Папи він називає загальноцерковною проблемою.

    Результати кращі, ніж очікувалося

    Новизною звіту за минулий рік є консолідація показників всіх структур Святого Престолу та підпорядкованих інституцій, окрім Губернаторства Держави-Міста Ватикану та IOR (так званого ватиканського банку).

    «Це означає крок уперед у тому, що стосується прозорості та видимості комплексної економічної ситуації Святого Престолу. Від 60 інституцій в попередньому охопленні ми перейшли до 92 в теперішньому: від чистого капіталу 1,4 мільярди євро до 1,6 мільярда, виручка – від 248 мільйонів до 1093 мільйонів євро, видатки – від 315 мільйонів до 1096 мільйонів євро, загальний дефіцит склав 3 мільйони євро», – зазначив він. За його словами, результати попереднього року виявилися кращими, ніж передбачалося. У нових рамках обліку передбачався дефіцит у 33,4 мільйона євро, але склав тільки 3,3.

    Представляючи звіти і бюджет попередніми роками, о. Ґерреро назвав його «бюджетом місії».  За його словами, недостатнє покриття видатків курії є церковною проблемою, оскільки йдеться про те, що «місія Папи не фінансується достатньо».

    В 2021 році дефіцит курії склав 10 мільйонів євро, що є на 56 мільйонів євро менше дефіциту, ніж у 2020, і це «добра новина». Доброю новиною є й те, що курія «пішла на жертви, скоротивши видатки».

    «Немає сумнівів, – додає він, – що ми не можемо діяти тільки в сфері видатків, скорочуючи їх, бо настане час, коли вони не зможуть далі зменшуватися без шкоди для місії, тому ми також працюємо над тим, як збільшити доходи».

    Не підприємство, а місія

    Водночас, як зазначив Префект Секретаріату з економічних питань, незважаючи на оптимістичні показники, Святий Престол щороку декапіталізується приблизно на 20-25 мільйонів євро.

    «Причина полягає в тому, що багато дикастерій виконують служіння, за які не отримують економічну винагороду, є лише осередками видатків, не маючи надходжень, їхнє служіння завжди здійснюється з дефіцитом. І так повинно бути, – зазначає о. Ґерреро. – Ми не керуємо підприємством, економічні показники мають відносну роль, економіка повинна служити, а не керувати, як наполягає Святіший Отець. Ось чому фундаментальною є допомога в рамках збірки “Петрів гріш”, яка фінансує діла милосердя та місію Папи, а також внески дієцезій».

    Стан пенсійного фонду

    До звіту також увійшли показники Ватиканського пенсійного фонду. Описуючи ситуацію, Префект Секретаріату з економічних питань зауважив, що пенсійне забезпечення є проблемним майже в усіх країнах, і ватиканський фонд не є винятком. «Однак, я б сказав, що з огляду на невеликий обсяг, ситуація з ватиканськими пенсіями є кращою, вони є надійнішими, ніж у багатьох сусідніх країнах. Але безсумнівним є те, що ми не дотуємо достатнім чином пенсійний фонд, аби він міг виконати майбутні зобов’язання, або обіцяємо більше, ніж можемо собі дозволити. Добра звістка полягає в тому, що ще маємо час, аби ввести коригуючі нетравматичні заходи, але потрібно зробити це швидко», – додав він.

    Майбутнє залишається непевним

    Відповідаючи на запитання про те, якими є перспективи на майбутнє, о. Ґеррера визнає, що «вимальовується доволі непевний період». «У нас не так багато змінних, з якими можемо працювати, щоби впоратися з кризою, ми не маємо монетарної та фіскальної політики, а також не впливаємо на значну частину надходжень. Поза нашими структурними проблемами, ситуація в світі – війна, інфляція, брак поставок, фінансова нестабільність – породжує нові виклики та нагоди», – сказав Префект Секретаріату з економічних питань, а оцінюючи поступ на дорозі прозорості, зазначив, що протягом останнього періоду зроблено «чимало кроків у правильному напрямку прозорості, економічного захисту Святого Престолу та сталості».

    Нагадаємо, Ватикан проголосить блаженним священика з України. Також папа Франциск прийняв митрополита Антонія, відповідального за зовнішні зв’язки РПЦ.

    Найсвіжіше

    Популярне