Проросійські сайти біляцерковного штибу опублікували кілька статей у яких намагались всіма силами зірвати об’єднання двох Церков. Проросійські пропагандисти вдались до старої тактики – залякування вірян та священників УПЦ МП. Щоправда, риторика в них змінилась. Якщо раніше ПЦУ для проросійських сил була «безблагодатною», то зараз вони лякають об’єднанням ПЦУ із УГКЦ та протестантами і «порушенням канонів».
Наприклад пропагандисти із СПЖ зацитували священника ПЦУ Георгія Коваленка і на основі висловлювання одного священнослужителя ПЦУ роблять висновки, що вся ПЦУ нібито вже от-от об’єднається з греко-католиками.
«…немає сумнівів, що така ось об’єднана поліконфесійна структура і є кінцевою метою „софійської“ зустрічі та всіх наступних (немає сумнівів, що вони будуть продовжені).Догмати, канони? Не чули. Для держави єдина українська „церква“ з православних, католиків і протестантів – чудовий проект», – бідкаються в СПЖ.
Коротка пам’ять в так званого «Союзу православних журналістів». Адже як тоді вони пояснять зустріч папи і московського патріарха? Хіба за їх логікою це не «зрада канонам»?.
У іншій публікації, пропагандисти СПЖ втокмачували в голови довірливих читачів, що об’єднання православних і зустріч у Софії, це виключно ініціатива держави і священників ледь не силоміць притягнули за спільний стіл.
«Це є повністю ініціатива держави. І її можна розглядати як реалізацію Рекомендацій Комітету Ради щодо об’єднання всіх в одну церкву задля підвищення авторитету України на міжнародній арені», – розмірковують автори СПЖ.
Окрім цього, щоб зменшити масштаб події проросійські пропагандисти взагалі заявили, що священники УПЦ МП не представляли УПЦ МП, а «самих себе». За такою логікою і Климент (Вечеря), який відцурався від цієї зустрічі від імені УПЦ МП, теж представляв сам себе.
Автори СПЖ вважають, що священники УПЦ МП, які були на зустрічі в Софії, намагаються «обійти рішення своєї Церкви». За Ісуса Христа, який заповідав, щоб усі були єдині, у СПЖ навіть не думають згадувати.
Водночас пропагандисти нагадують, що Собор УПЦ МП в Феофанії поставив умову ПЦУ для діалогу – перевисвятити духовенство. Що цікаво, за словами самих священників УПЦ МП, які були на зустрічі в Софії, ця умова була проголосована в кінці без обговорення. «… рішення собору УПЦ в Феофанії у тій частині, що стосуються діалогу з ПЦУ (і є ультимативними), на самому соборі не обговорювалися. До цього просто не дійшли, а ухвалили те, що було приготоване», – писав священник ПЦУ Андрій Дудченко, який дізнався цікаві деталі під час зустрічі.
Тобто учасникам підсунули готовий листок із умовами щодо діалогу з ПЦУ, який по суті ніхто не обговорював. Не виключено, що жорсткі умови підготували проросійські архієреї, які будь-що хочуть зберегти єдність з Москвою і не допустити єдності православ’я в Україні.
Раніше ми вже пояснювали, як москва протидіє діалогу УПЦ МП і ПЦУ. Воно і зрозуміло, адже загальне об’єднання двох найбільших конфесій в Україні могло б зменшити релігійну ворожнечу, яка існує через конфлікти за парафіяльне майно, храми. Об’єднання забрало б із рук агресора один із аргументів війни проти України – «утиски московського патріархату».
А ось що дійсно говорили на зустрічі священники ПЦУ і УПЦ МП
«Як влучно сказав один з учасників – „Крига тронулась“. Вперше, відколи була створена ПЦУ, відбулась зустріч священників ПЦУ та УПЦ для того, щоб обмінятися поглядами на сьогодення і на майбутнє. Цілеспрямовано духовенство двох Церков поговорити про сьогодні і про завтра раніше не збиралося. Дуже важливо, що сьогодні тут, в серці духовного життя України – в Софії Київській – ми зібралися і дякуємо дуже духовенству обох Церков за відкритість. Ця розмова „очі в очі“ надзвичайно важлива для того, щоб ми могли разом далі будувати наш спільний дім – Україну», – зазначила Олена Богдан, голова ДСЕСС.
«Важливо, що ця подія відбулась в день пам’ять Блаженнійшого митрополита Володимира. Що ця подія відбулась на території тисячолітньої Софії Київської. Ми всі тут просили у Бога мудрості розвивати нашу Київську Церкву. Мудрості долати ті розділення, які є. Мудрості служити Богові і народу України. На фронтоні Софії написано: „Божа сила і Божа мудрість“, – зазначив священник ПЦУ Олександр Коваленко.
„Ми – українці. Ми – православні. Христос для нас є взірцем єдності, миру, любові, порозуміння. Сьогодні ми зібрались, щоб знайти точки дотику між духовенством УПЦ і ПЦУ. Ми представляємо свої парафії і дуже хотіли, щоб на місцях, в наших громадах панував мир, порозуміння. І були видні кроки до примирення і майбутньої єдності“, – наголосив священник УПЦ Сергій Прокопчук.
„Важливим є діалог, дуже важливо чути одне одного. Тому сьогодні він розпочався і, звичайно, ми обговорили як позитивні, так і те, що нас роз’єднує. Але ми віримо, що в майбутньому ця зустріч і наступні наші зустрічі увінчаються успіхом“, – зазначив священник ПЦУ Михаїл Омельян.
„Не секрет, що в свідомості обивателя наші Церкви – і Українська Православна Церква і Православна Церква України – знаходяться по різні боки барикад. Чомусь так у свідомості обивателя складається. Але ми тут і заради того, щоб зруйнувати ці стереотипи. Адже упереджень, стереотипів є багато. Ми тут, насамперед, щоб побачити один в одному брата у Христі. Для того, щоб показати всьому українському суспільству, що ми єдині в нашому прагненні зберегти Україну, зберегти віру, зберегти єдину Церкву. І коли ми сьогодні спілкуємося про майбутнє нашої Церкви, ми розуміємо, що нас об’єднує, ми розуміємо виклики, які стоять перед нами. Але ми також розуміємо, що все ми подолаємо разом з Христом“, – підкреслив священник УПЦ Ігор Ковровський.
Автор: диякон Православної Церкви України Іван Петрущак.