14 травня 2021 року Україна вперше відзначатиме День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам’ятну дату запроваджено відповідною постановою Верховної Ради України.
Про це йдеться в офіційному повідомленні на сайті Українського інституту національної пам’яті.
В УІНП інформують, що станом на 1 січня 2020 року 2659 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення. Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
У зв’язку з сказаним, та з нагоди пам’ятної дати, упродовж 11-13 травня Національний музей історії України у Другій світовій війні спільно з Українським інститутом національної пам’яті проведе онлайн-марафон, під час якого буде оприлюднено 26 історій порятунку з усіх регіонів України.
На додачу, заклади планують провести презентацію відеоісторій, зроблених на основі документальних фото, та опублікують контент проєкту “Українці-рятівники”.
У повідомленні йдеться, що за підсумками марафону відбудеться засідання круглого столу, під час роботи якого планується обговорити факти порятунку євреїв у різних регіонах України та на окупованій території європейських країн; процедурні вимоги та міжнародний досвід надання звання “Праведник народів світу”; проблематику присвоєння звання праведника митрополиту УГКЦ Андреєві Шептицькому та священнику Омелянові Ковчу.
Окрім цього, підсумковий круглий стіл марафону підніме питання гідного вшанування подвигу українців-рятівників як на державному, так і на міжнародному рівні.
На момент публікації відомо, що у роботі марафону з нагоди Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни візьмуть участь українські та ізраїльські історики й експерти, зокрема: Антон Дробович, Самуель Барний, Катерина Гусарова, Юрій Скіра, Іван Патриляк, Ігор Щупак, Олександр Пастернак, Юлія Гольденберг.