Від XIII століття до 1686 року православні християни, які проживали на території Литви, вважали Константинополь своєю Церквою-матір’ю, звідки православ’я прийшло до Литви.
Про це сказала спікерка Сейму Литви Вікторія Чміліте-Нільсен під час конференції з міжкультурного та релігійного діалогу, що відбулася в Сеймі, разом із Вселенським патріархом Варфоломієм, передає LRT.
“Вона була частиною Київської митрополії при Вселенському патріарху. І лише згодом, коли Московія розширювалася і її могутність зростала, вона підпорядкувалася Московському патріархату”, – констатувала Вікторія Чміліте-Нільсен.
Війна в Україні також показала, що окрім економічної та політичної єдності не менш важлива єдність духовна, – каже Вселенський патріарх Варфоломій.
“Як ви всі знаєте, після закінчення холодної війни всі стіни впали. Кордони зникли, рух людей і товарів прискорився”, – сказав патріарх під час конференції.
“Це об’єднання було суто матеріальним, де домінували технологічні та економічні фактори. Водночас з’явилися й проблеми загальнолюдські, глобальні, вони загострилися: кліматична криза, фінансова криза, криза здоров’я під час пандемії, енергетична криза. Усе це стало глобальними викликами, які вимагали глобальних дій”, – сказав Його Всесвятість.
Він висловив жаль, що зусилля щодо досягнення єдності у вирішенні цих проблем були перервані війною Росії в Україні.
“Замість того, щоб прагнути до глобальної єдності та дій на глобальному рівні, на жаль, через агресію Росії в Україні все застопорилося, – сказав патріарх Варфоломій. – Нарешті стало очевидним, що окрім політичної та економічної єдності дуже важлива також духовна єдність, але в цій сфері замість досягнення прогресу ми, на жаль, відчували постійний регрес”.
За словами патріарха, останні десятиліття показали, що надії на те, що економічна глобалізація об’єднає людей на культурній і духовній основі і призведе до миру у всьому світі, не виправдалися.