Синод так званої «Української православної церкви» Московського патріархату заявив, що діяльність попереднього президента Петра Порошенка щодо здобуття Томосу й заснування української автокефальної від рф Помісної Церкви стали одним із приводів для вторгнення Росії у 2022 році.
Про це йдеться в офіційній заяві Синоду УПЦ МП.
«Замість єднання народу у прагненні до перемоги та відновлення мирного життя, в країні розпалюється внутрішній, релігійний фронт. Так, групою народних депутатів України, через надумані та свідомо неправдиві звинувачення, були подані на розгляд до Верховної Ради України законопроєкти про заборону діяльності нашої Церкви. З сумом констатуємо, що усі ці факти є наслідком помилкової релігійної політики часів президентства Петра Олексійовича Порошенка та руйнівної ідеології так званої Православної Церкви України. Переконані, що саме така діяльність попередньої влади та ПЦУ і стала одним з приводів військового вторгнення в Україну», – йдеться в заяві РПЦвУ.
Водночас осудження Путіна чи військових рф в заяві «УПЦ» МП немає, як і засудження священників «УПЦ» МП, які допомагали рашистам.
У заяві синоду зазначено, що заборона діяльності московського патріархату буде «національним самогубством».
Найближчим часом РПЦвУ планує скликати зібрання за участю єпископів, священників, ченців і черниць, а також мирян, аби вирішити майбутнє московського патріархату в Україні в умовах війни.
Нагадаємо, 12 травня відбувся Синод УПЦ МП, на якому єрархи РПЦвУ просили генпрокурора і президента втрутитись, щоб місцева влада не примушувала їх розірвати зв’язків із Росією. Також джерела з середовища УПЦ МП на умовах анонімності повідомляють, що текст рішень Синоду РПЦвУ був готовий ще напередодні.
Крім цього релігійний експерт Олександр Єфременко заявив, що «Рішення Синоду “УПЦ” мп — про відсутність рішення». Він запевнив, що рішення Синоду передбачають, за будь-яку ціну, збереження цілісності структури УПЦ МП і збереження підпорядкування Кремлю.
За словами релігієзнавця Андрія Ковальова перемогла тупа позиція вірності Кірілу.