Поліконфесійне середовище в Україні, може використовуватись для тиску, щоб розхитувати ситуацію і розколювати країну. Ще у 1991 році українська церква говорила про те, що РПЦ — це п’ята колона Кремля. Зараз українська влада має зайняти чітку державницьку позицію.
Про це архієпископ Тернопільський Нестор розповів в інтерв’ю tenews.org.ua
«… у нас поліконфесійне середовище, і хтось це може використати для тиску, щоб розхитувати ситуацію і розколювати країну.<…> питання віри для багатьох нині є нібито невчасним. Але ще коли кілька років тому питання мови було для більшості не на часі, то після ухвалення і запровадження в життя мовних законів суспільство почало змінюватися. Комусь армії було не треба – і ми ледь не втратили державу. Раніше армія асоціювалася із п’янством і дідівщиною, а тепер це професіонали, які захищають свою державу. Тут теж відбулися реформи не тільки у ставленні до війська, а й у самій армії. Так само і з Церквою. Ми з 1991 року говорили, що Російська Церква – це п’ята колона Кремля, і якщо їм все дозволяти, то Росія нас поглине. Лише потім, коли на сході «вибухнуло», багато хто не міг зрозуміти, як так сталося…», – нагадав архієпископ.
На думку єрарха ПЦУ в Україні має бути чітка державна політика.
«Ми в жодному разі не очікуємо, що держава почне якийсь тиск, щоб громади з МП до нас переходили. Але має бути не байдужість, а таки державницька позиція. Це добре і для влади, і для народу. Адже якщо ми говоримо про спадкоємність від князя Володимира, то маємо бути послідовними», – зауважив він.
Архієпископ Нестор додав, що має на увазі не співпрацю держави і Церкви, а народу і Церкви, і влади – як представництва народу.
«Так, в Україні ніколи не було російської традиції, де “батюшка-царь”, а Церква при ньому – міністерство ідеології. Навпаки. Якщо князі правили несправедливо, то приходив преподобний Феодосій Печерський і напоумлював їх, щоб не порушували Закон Божий і закон людський. І цю схему потрібно відроджувати. Як у Греції, Грузії, Польщі, де питання віри є світоглядними. Там віра, Церква – не хобі, як у нас це сприймається, а невід’ємна частина суспільного життя», підсумував архієпископ ПЦУ.
Нагадаємо, архієпископ Нестор (Писик) 22 жовтня відвідав Фанар де разом із і українцями привітав Вселенського патріарха з 30-річчям інтронізації.