У Національному музеї історії України відкрилась виставка “Щиро Ваш. Євген Коновалець”. Експозиція присвячена 130-й річниці від дня народження однієї з найбільш загадкових та найвизначніших постатей в історії України ХХ століття – легендарного командувача Корпусу Січових Стрільців.
Про це пише “Українська літературна газета” з посиланням на “Історичну правду”.
Командант Української Військової Організації, голова Організації Українських Націоналістів та командир найбоєздатнішого підрозділу Армії Української Народної Республіки – Корпусу Січових Стрільців – Євген Коновалець прожив роки, сповнені боротьби, небезпек, ризику і таємниць.
Виставка пропонує увазі відвідувачів матеріали фондових зібрань Національного музею історії України та Фундації імені Олега Ольжича. Тут можна зустріти документи та особисті речі Євгена Коновальця, рукописи його творів, речі з родинного архіву, листи батьків до Євгена Коновальця, паспорт, виданий йому незалежною Литвою та багато іншого.
Окремий розділ експозиції показує артефакти, пов’язані зі здійсненим спецгрупою Наркому внутрішніх справ терористичним актом, жертвою якого став Євген Коновалець.
Серед експонатів – адресована Коновальцю телеграма терориста-співробітника НКВС Павла Судоплатова, який діяв під псевдо “Валюх” і був безпосереднім виконавцем замаху на лідера українських націоналістів.
Також, до огляду представлено годинник, який був на руці лідера ОУН у час його загибелі, ручка та портсигар Євгена Коновальця, його посмертна маска, документи та світлини, пов’язані із похороном лідера ОУН у травні 1938 року в Роттердамі (Нідерланди).
Під час урочистого відкриття виставки, заступник генерального директора з наукової та фондової роботи Національного музею історії України Богдан Патриляк підкреслив, що постать Євгена Коновальця поєднує братні народи – український та литовський.
“Уже тоді представники політичної еліти двох народів усвідомлювали, що треба спільними силами вести боротьбу за свою незалежність”, – зауважив він.
Своєю чергою, куратор виставки Олександр Кучерук наголосив на тому, що на виставці представлені лише оригінальні речі, копій тут немає. При цьому, більшість з цих предметів широка аудиторія ніколи раніше не бачила, а про деякі з них до недавнього часу не знали навіть дослідники.
Повідомляється, що виставка триватиме до 14 жовтня 2021 року.