25 березня в Білорусі відзначають День Волі – річницю проголошення в 1918 році незалежності Білоруської Народної Республіки, першої національної держави білорусів, в якій офіційним прапором був біло-червоно-білий, гербом – «Погоня», державною мовою – білоруська.
У совєтські роки День Волі відзначали таємно, після розпаду Совєтського Союзу він ненадовго став державним святом, але швидко перетворився в протестну дату – влада на чолі з Аляксандром Лукашенком намагалася його скасувати і заборонити. За біло-червоно-білу символіку штрафують і заарештовують, але акції в цей день проходять в країні щорічно, незважаючи на те, що їх розганяють силовики.
Напередодні цієї дати телеканал «Настоящее время», створений «Радіо Свобода» спільно з «Голосом Америки», розповідає, як вона стала настільки важливою для білорусів і чому влада так наполегливо намагається заборонити відзначати 25 березня.
«Ми святкуємо, що ми є». Що відзначають 25 березня
«Ті, хто виріс в СРСР, нічого не знали про Білоруську Народну Республіку, а якщо знали, то говорили про це пошепки. Ми виросли з минулого. Нас змушували любити чуже минуле. Вже виросло молоде покоління, яке знає і любить своє минуле, готове за нього боротися. Хто такий білорус? це людина, яка мріє про свободу. Але ми її боїмося. Свобода – це жорстока річ, вона вимагає віри і гідності, дисципліни і благородства. Ми з вами пишемо історію своєї волі. Сьогодні у нас свято – ми святкуємо те, що ми є. Усвідомлюємо те, що ми є білоруси», – писала в приуроченому до 100-річчя БНР листі в 2018 році нобелівська лауреатка з літератури Світлана Алексієвич.
Про створення незалежної білоруської держави білоруські політичні організації заявляли ще в 1917 році. Влада після Лютневої революції належала радам робітничих депутатів, обраних більшовиками. У грудні 1917 року в Мінську відкрився перший Всебілоруський з’їзд, на який зареєструвалося понад 1800 делегатів від різних партій, а також земств і безпартійних організацій. Делегати не визнавали владу більшовиків і виступали за автономію і незалежність білоруської держави.
З’їзд не завершився – його розігнали більшовики (27 членів президії були заарештовані), але учасники встигли прийняти резолюцію, в якій говорилося про визнання права білоруського народу на самовизначення і демократичну форму правління. Після розгону з’їзду засідання Ради (обраних на з’їзді представників – декількох десятків осіб) проходили таємно.
Ці події відбувалися на тлі укладення Брестського миру – договору Радянської Росії з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Османською імперією. Від більшовиків вимагали підписати мирну угоду на їхніх умовах, за якими, зокрема, північно-західна частина Білорусі відходила німцям, решта території країни – Росії. Але більшовики ультиматум відкинули і Німеччина почала наступ.
Більшовики евакуювалися з Мінська 19 лютого 1918 року. У ніч на 21 лютого виконком Ради 1-й Статутною грамотою оголосив, що бере владу в свої руки, і утворив уряд – Народний секретаріат. У цей же день в Мінськ увійшли німецькі війська.
Територія Білорусі була окупована. Народний секретаріат німці визнали, але лише як «представництво білоруського населення». 9 березня 1918 року до Мінську була прийнята 2-я Статутна грамота. Вона проголошувала створення Білоруської Народної Республіки, а також свободу слова, друку, зборів, страйків, совісті, недоторканності особи і житла, право на автономію, рівність мов. Скасовувалося право приватної власності на землю: «Земля передається без викупу тим, хто на ній працює». Встановлювався 8-годинний робочий день.
Третя Статутна грамота, прийнята 25 березня, проголошувала незалежність БНР.
В умовах німецької окупації БНР марно намагалася отримати міжнародне визнання. До повернення більшовиків це зробити не вдалося. До 10 грудня 1918 року, коли в Мінськ увійшли радянські війська, органи Білоруської Народної Республіки були розпущені, їхні лідери поїхали за кордон і продовжували роботу там. 1 січня 1919 року з’явилася Соціалістична Радянська Республіка Білорусі, яка в 1922 році, підписавши Договір про утворення СРСР, стала Білоруської Радянською Соціалістичною Республікою.
Білоруська Народна Республіка проіснувала менше року, але поява першої білоруської держави відіграла велику роль у формуванні національної ідентичності білорусів. Державною мовою оголосили білоруську, біло-червоно-білий прапор майорів на даху державної адміністрації Мінська. Була прийнята тимчасова конституція, введені паспорти громадян БНР, за якими вони могли виїжджати за кордон. З’явився (щоправда, вже в 1920 році) державний гімн БНР.
За 1918 рік у Мінську відкрилися дев’ять білоруських початкових шкіл, були видані підручники з арифметики та географії білоруською мовою і «Беларуская граматика для шкіл» Броніслава Тарашкевича. З’явилася Мінська вища музична школа, яка пізніше стала консерваторією, йшла підготовка до відкриття Білоруського університету (згодом БГУ).
Лідери БНР продовжували працювати в еміграції, відзначаючи 25 березня річницю оголошення незалежності Білорусі. Рада Білоруської Народної Республіки діє у вигнанні з 1919 року і досі – це одна з ключових політичних організацій білоруської діаспори. У вересні 2020 року голова Ради БНР Івонка Сурвіла (живе і працює в Канаді) поспілкувалася по телефону зі Світланою Тіхановською – привітала її з перемогою і сказала слова підтримки від імені діаспори та Ради БНР.
Як 25 березня став Днем Волі, як його відзначали і як розганяли його учасників
Білоруська інтелігенція святкувала День незалежності БНР і за радянських часів, але таємно: збираючись в художніх майстернях, на дачах, в лісі. Публічно відзначати День Волі в сучасній Білорусі стали в 1989 році.
Перша річниця запам’яталася перформансом студента Театрально-художнього інституту Алеся Пушкіна. Він хотів провести в виші виставку картин у стилі соц-арт, але йому не дозволили. Тоді Алесь повісив на себе два плакати і з сотнею однодумців пройшов по проспекту Леніна (зараз проспект Незалежності). Його однодумці несли паперового лелеки і 71 повітряну кульку.
На плакаті, який висів у художника на грудях, був напис: «Громадянине! В цей день 71 рік тому було проголошено Білоруську Народну Республіку. Пам’ятай і думай про це! Живе незалежна Білорусь!».
На плакаті на спині був перекреслений червоно-зелений прапор і напис: «Досить «соціалістичної», відродимо Народну Білорусь!».
Тоді Пушкіна і ще 35 осіб затримали. Художника засудили до двох років позбавлення волі умовно. Через два роки в День Волі під звуки духового оркестру Алесь Пушкін проїхав по Вітебську на віслюку. В руках у художника був голуб, випускаючи якого він виголосив: «Він принесе нам свободу!»
Тоді день незалежної БНР вже називався Днем Волі (Днем Свободи). Ця назва з’явилася в 1990 році: білоруська незалежна газета «Свобода» з таким заголовком вперше закликала мінчан на святкову демонстрацію.
У 1993 році 75-річчя БНР в Білорусі святкували офіційно. У Мінську урочистості пройшли в будівлі філармонії на найвищому рівні. Білорусів вітали керівник країни – голова Верховної Ради Станіслав Шушкевич – і тодішній голова Ради БНР Язеп Сажич.