Міністерство внутрішніх справ вимагає від Естонської православної церкви Московського патріархату (ЕПЦ МП) розірвати усі зв’язки з російською церковною владою. Наприкінці січня до парламенту Естонії буде внесено законопроект, який наказуватиме церкві протягом двох місяців змінити свій статут. Інакше йтиметься про примусову ліквідацію за рішенням суду.
Через два тижні уряд обговорить і, очевидно, направить до парламенту проект зміни закону про церкви та приходи, повідомляє err.ee
“Це починання необхідне тому, що православна церква, яка підпорядковується Московському патріархату, є для Росії і Кремля найважливішим інструментом їх впливу в Естонії. Цьому треба покласти край. Ми бачили, як Москва використовувала релігійні організації для досягнення своїх цілей у Молдові, Україні та інших країнах, і можу сказати, що немає жодних сумнівів у тому, що це робили і збираються і надалі робити і в Естонії”, – сказав міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс.
За словами міністра, Естонська православна церква має змінити свій статут, повністю вийшовши з підпорядкування Москві.
“Зі статуту повинні бути усунуті згадка томосу, свого часу даного російським патріархом місцевої церкви, необхідно змінити всі пункти, що говорять про затвердження рішень цієї церкви Синодом Російської православної церкви та її патріархом. Це стосується і тих, що мають власні статути Пюхтицького монастиря і собору Алєксандра Невського. Вони також повинні змінити свої статути. Ми не робитимемо виключення у питаннях безпеки. Якщо парламент цей закон прийме, вступати до якихось нових переговорів ми не станемо”, – заявив Ляенеметс.
На переробку статуту церкви буде відведено два місяці. Якщо вимоги закону не буде виконано, міністр звернеться до суду з проханням про примусову ліквідацію організацій-порушників.
Перше читання законопроекту у великій залі парламенту заплановане на середину лютого, а підсумкове голосування – на квітень. Але вже зараз можна сказати, що позиції різних політичних сил у цьому питанні не збігаються.
Деякі політики в Естонії заговорили про те, що Церква відділена від держави і це “ходіння по тонкому льоду”.
Раніше влада Таллінна значно збільшила орендну плату для приміщень, які використовує Естонська Православна Церква Московського Патріархату (ЕПЦ МП), через її відмову розривати зв’язки з РПЦ.
У 2024 році міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс запропонував уряду внести зміни до Закону про церкви та конгрегації, щоб виключити відносини будь-якої церкви, конгрегації, об’єднання конгрегацій із Москвою.
Також у міністерстві внутрішніх справ Естонії оголосили недостатніми ті зміни, які внесла до свого статуту Естонська православна церква Московського патріархату для розриву зв’язків з Москвою. Тоді ЕПЦ змінила назву.
16 вересня 2024 року відбулося засідання Синоду Естонської Православної Церкви, що в єдності з Моспатріархатом, на якому, зокрема, обговорювався лист канцлера Міністерства внутрішніх справ Естонської Республіки Тармо Мійлітса до єпископату ЕПЦ з приводу промови патріарха Кіріла, вимовленої 28 серпня 2024 року. Синод підтвердив свою позицію, що Естонська Церква не бере участі в політичних процесах, і її думка щодо висловлювань патріарха вже виражена у заяві Синоду ЕПЦ (Моспатріархату) від 2 квітня 2024 року.
У травні 2024 року Естонська православна церква Московського патріархату найняла адвокатів для юридичного відстоювання свого права на зв’язок з Російською православною церквою.