Відомий богослов, архімандрит Кирило Говорун, виступив на конференції з питань державно-церковних відносин, організованій Державною службою України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Захід відбувся 19 грудня 2024 року. У своєму Telegram-каналі отець Кирило поділився ключовими думками, озвученими під час конференції.
Він зазначив, що був запрошений до Києва для участі в цьому заході, де також були присутні численні державні службовці, відповідальні за регулювання державно-церковних відносин на різних рівнях.
Архімандрит Кирило висловив кілька важливих ідей:
-
У контексті відносин між різними українськими церквами та їхньої взаємодії з суспільно-політичним простором України, можна виділити ієрархію цінностей:
- Найвищою цінністю є спільне благо для всіх громадян України.
- Наступною за значенням є цінність, що відображає сутність та природу Церкви як інституції.
- На останньому місці знаходиться корпоративне благо окремих церковних структур.
-
На думку отця Кирила, для обох найбільших православних церков в Україні саме корпоративні інтереси часто домінують над іншими цінностями. Хоча обидві церкви публічно декларують свою підтримку України та Церкви в цілому, вони, на його думку, схильні жертвувати цими цінностями заради досягнення власних корпоративних цілей. Саме ця тенденція, за словами архімандрита, призводить до внутрішніх конфліктів в Україні, що може бути використано Росією у своїх інтересах.
-
Він наголосив на необхідності того, щоб держава, в першу чергу, захищала спільне благо всіх українців. З цієї точки зору, роль держави у регулюванні релігійної сфери має бути активною та рішучою, подібно до опису Левіафана у Томаса Гоббса. Отець Кирило вважає, що Державна служба України з етнополітики та свободи совісті повинна виконувати функцію своєрідного «Левіафана» стосовно церков, які в боротьбі за власні корпоративні інтереси можуть завдавати шкоди суспільному благу та провокувати конфлікти.
Раніше богослов Кирило Говорун висловив думку про те, що патріарх РПЦ вважає себе важливішим за Путіна.