Підозрюваний у запереченні збройної агресії РФ та інших злочинах митрополит в Черкасах Феодосій (Снігірьов) надіслав відкрите звернення Вселенського патріарха Варфоломія, різко розкритикувавши його рішення щодо церковної ситуації в Україні.
У своєму зверненні до патріарха архієрей заявив, що визнання українських “розкольників” та надання їм Томосу про автокефалію є “великою помилкою”, яка може призвести до розколу світового Православ’я, подібного до розколу 1054 року, передає видання “Расколам.нет”.
Митрополит Феодосій запропонував призупинити дію Томосу ПЦУ, виключити ПЦУ з Диптихів Помісних Церков і розглянути українське церковне питання на Всеправославному рівні після закінчення війни. Також Феодосій пропонує залучити до обговорення предстоятелів інших Помісних Церков.
Важливою умовою архієрей вважає те, що обговорення має відбутися лише після завершення російської агресії, яку він називає “війна в Україні” без згадки про винуватця біди – РФ.
Позиція митрополита Феодосія викликає низку запитань:
1. Намагаючись уникнути “розколу”, він фактично пропонує новий розкол, вимагаючи повного виключення ПЦУ з церковного життя. Про це не може бути і мови, адже розкол міг би бути вже давно вилікуваний, якби всі архієреї УПЦ (МП) прийшли на Об’єднавчий собор, а не тільки двоє.
2. Заклик до призупинення Томосу – це прагнення Феодосія залишити Україну в канонічному хаосі і підпорядкуванні Моспатріархату, який багато років користувався тим, що в Україні немає незалежної від Кремля Церкви.
3. Пропозиція відкласти вирішення питання до закінчення “війни в Україні” лише законсервувати конфлікт між православними. Навпаки, коли ворог в нашому домі, потрібно чіткіше розрізняти, що є добро, а що зло і об’єднуватись проти агресора.
4. Твердження про “гоніння на християн” видається однобічним і не враховує складної церковно-політичної реальності в Україні. УПЦ (МП) продовжує освячувати нові храми, хіротонізувати кліриків і постригати ченців. Всі обмеження які зазнає УПЦ (МП) від держави пов’язані не із “гонінням на християн” чи на православну віру, а із тим, що УПЦ продовжує перебувати в єднанні із Моспатріархатом.
5. Митрополит Феодосій підозрюваний у запереченні збройної агресії, критикує лише дії патріарха Варфломія, хоча від надання Томосу жодна людина не вмерла, а храм не був зруйнований. Водночас через війну рф, яку підтримує, благословляє патріарх РПЦ, зруйновано сотні храмів і більшість із них УПЦ (МП).
6. Ігнорування реальних наслідків дій Московського патріархату. Звернення митрополита Феодосія жодним чином не згадує про роль РПЦ у підтримці війни та виправданні агресії, яка забрала життя тисяч людей, зруйнувала храми та духовність. Тай не тільки це звернення, а й інші звернення єрарха не містять критики РПЦ. Натомість архієрей обирає фокусуватися на критиці Вселенського патріарха, уникаючи аналізу власних зв’язків із церквою, яка благословляє насильство.
Загалом, звернення митрополита Феодосія більше нагадує спробу захисту інтересів Москви, ніж щирий заклик до єдності чи вирішення проблем православної спільноти. Його пропозиції лише консервують залежність УПЦ (МП) від Росії та ігнорують реальні виклики, з якими стикається українське православ’я в умовах війни. Можна сказати, що позиція митрополита Феодосія здається радше емоційною реакцією, аніж конструктивною пропозицією щодо вирішення церковної ситуації в Україні. До того ж така риторика є лицемірною в умовах повномасштабного вторгнення росії.
Спеціально для Духовного Фронту України – священник Петрущак Іван