Ізраїльські військові видали 1 126 ордерів на арешт ультраортодоксальних призовників, які не відреагували на повістки, що, ймовірно, посилить невдоволення суперечливим рішенням про скасування їхнього звільнення від служби, яке тривало десятиліттями.
Про це інформує Духовний Фронт України з посиланням на erienewsnow.com
Бригадний генерал Шай Таєб оголосив про видачу ордерів на арешт парламентському комітету у вівторок, заявивши, що призовникам, які проігнорували накази, спочатку зателефонують і нагадають про їхній обов’язок.
Ті, хто продовжуватиме відмовлятися від співпраці, за його словами, будуть викликані негайно або ризикують бути оголошеними ухильниками від призову – після чого їм буде заборонено виїзд за кордон і вони ризикують бути заарештованими, якщо їх зупинить поліція.
Цей крок, ймовірно, посилить невдоволення, яке охопило країну після того, як у червні Верховний суд постановив, що ультраортодоксальні євреї не можуть бути звільнені від військової служби, як це було з моменту заснування Ізраїлю.
Ізраїль звернувся до призову ультраортодоксальних (або хареді) євреїв призовного віку після більш ніж року війни в Газі і наземної операції в Лівані, що призвело до перенапруження його збройних сил, але цей крок виявився вкрай непопулярним серед громади, на підтримку якої прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу покладається в своїй правлячій коаліції.
Після рішення Верховного суду ізраїльська влада розіслала 3 000 повісток ультраортодоксальним євреям, а новий міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац заявив минулого тижня, що розішле ще 7 000 повісток до армії, які були схвалені його попередником Йоавом Галланом перед тим, як його звільнили два тижні тому.
Однак у своєму коментарі у вівторок бригадний генерал Таїб попередив, що навіть 10 000 ультраортодоксальних призовників може бути недостатньо.
«ЦАХАЛ потребує солдатів. Ми говорили про 10 000, але це не стабільна цифра, тому що, на жаль, у нас є втрати», – сказав він.
У вівторок лідер ізраїльської опозиції Яір Лапід закликав Каца «діяти негайно», щоб видати додаткові повістки і «розширити примусові заходи щодо тих, хто не з’явився».
«Це тест, який покаже, хто на боці військових, а хто на боці тих, хто ухиляється від призову», – написав він у соціальній мережі X.
Гнів серед ультраправославної громади кипів ще до того, як з’явилися новини про ордери на арешт. У неділю в Бней-Браку, на схід від Тель-Авіва, сталися сутички між поліцією і ультраортодоксальними протестувальниками. На кадрах Reuters видно, що протестувальники тримають плакати з написами: «Краще померти релігійним євреєм, ніж жити світським євреєм» і “Краще смерть, ніж призов”.
«Наша молодь протестує, тому що ізраїльський уряд хоче (забрати) наших релігійних людей в армію, – сказав протестувальник Йона Кайє.
«Наша історія сповнена євреїв, які віддали своє життя, щоб залишитися релігійними, – додав Кайє. «Ми помремо. Ми будемо довго сидіти у в’язниці, але не підемо в ізраїльську армію, що означає стати нерелігійними».
Такі протести підкреслюють лінію розлому в ізраїльському суспільстві між ультраортодоксальними євреями та іншими ізраїльтянами, багато з яких вважають, що всі єврейські громадяни повинні служити в армії, особливо у воєнний час.
Багато чоловіків-хареді проводять більшу частину свого раннього життя поза робочою силою, натомість навчаючись у релігійних школах, відомих як єшиви, які частково фінансуються за рахунок державних субсидій.
Для багатьох хареді ідея про те, що їх відірвуть від вивчення Святого Письма і призвуть до ізраїльської армії, просто немислима.
Угода, укладена під час заснування Ізраїлю, звільнила кілька сотень чоловіків-хареді від призову до армії. Однак з тих пір громада зросла в геометричній прогресії, що дозволило десяткам тисяч ультраортодоксальних чоловіків уникнути призову до армії.
Нагадаємо, Головний рабин України розповів, що єврейські громади відновили діяльність після відступу російської армії. Також Глава УГКЦ привітав з ювілеєм Головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха.