На Софійський собор у Києві повернули 5 відреставрованих хрестів, які демонтували на початку грудня. Наразі шість із семи хрестів на куполах Святої Софії пройшли процедуру реставрації й золочення. Найближчим часом майстри візьмуться за відновлення сьомого, центрального, хреста.
Про це повідомляє у Facebook Національний заповідник “Софія Київська”.
Реставрацію п’яти хрестів виконали упродовж місяця. Їх почали повертати на бані Софійського собору 20 грудня. Один із хрестів, зірваний буревієм, замінили у 2022 році.
Залишилось оновити останній, сьомий, хрест на Центральному куполі 1000-літньої пам’ятки. Нині він відрізняється від інших за кольором — виглядає тьмянішим.
На Софійський собор починають повертати хрести після проведення реставраційно–відновлювальних робіт, Київ, 20 грудня 2023 р. Фото: Вадим Кириленко/Facebook
Як повідомила Суспільному генеральна директорка Національного заповідника “Софія Київська” Неля Куковальська, останній хрест планують демонтувати 27 грудня.
Реставрація триватиме приблизно 4 місяці. Кошти меценатів на ці роботи вже є, зазначила Неля Куковальська.
Перший заступник гендиректора Нацзаповідника “Софія Київська” Вадим Кириленко нагадав, що на ліквідацію аварійного стану хрестів і куполів держава виділила 2 млн грн. Оновлення позолоти і виготовлення нового кріплення повністю профінансували меценати з України і Португалії.
За словами Вадима Кириленка, підрядна організація, яка займалась виготовленням конструктивних елементів для хрестів Софії Київської, дала гарантію 100 років на результат своєї роботи.
У січні 2022 року через сильний буревій у Києві з південно-східного купола Софійського собору впав хрест. Новий, вагою 100 кг, виготовили вже після початку повномасштабної війни коштом мецената, освятили і встановили на баню собору у листопаді минулого року.
Після падіння одного з хрестів експерти провели технічний огляд покрівлі Софійського собору. Фахівці дійшли висновку, що вона перебуває в аварійному стані. Через застаріле кріплення та обшивку інші хрести теж могли зірватись і пошкодити куполи. Зазначалося, що незадовільний стан покрівлі загрожує цілісності унікальної пам’ятки.
У жовтні 2023 року Національний заповідник “Софія Київська” на електронній платформі “Прозорро” оголосив тендер на реставрацію покрівлі, конструктивних систем та позолоту куполів Софійського собору.
На ці цілі запланували спрямувати понад 79 млн грн. Джерелами фінансування у документах вказувались державні і благодійні кошти, а також спеціальний фонд.
Після критики громадськості у заповіднику пояснили, що виконання робіт із реставрації розраховане на 5 років, тобто – до кінця 2028-го. Цьогоріч із держбюджету передбачили виділити 2 млн грн лише на аварійні роботи — заміну кріплення хрестів та їх встановлення.
Із куполів Софійського собору в Києві 5 грудня 2023 року почали знімати хрести для подальшої реставрації. П’ять відновлених хрестів для Софійського собору 7 грудня освятив предстоятель ПЦУ Епіфаній.
Софія Київська — визначна пам’ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі Києва. Одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Входить до переліку об’єктів спадщини ЮНЕСКО.