Днями в Києві було вчинено наругу над юдейською ханукією, що була встановлена в центрі столиці з нагоди єврейського свята Хануки. За повідомленням поліції, 35-річний житель Київщини, який був обурений встановленням релігійного символу на головній площі країни, на знак протесту, вирішив задовільнити свою фізіологічну потребу поруч з монументом. За словами самого порушника, українці не повинні гинути за те, щоб їхню землю “заселили євреї”.
Такий випадок без перебільшення можна визнати актом свідомого вандалізму і проявом релігійної нетерпимості з ознаками антисемітизму. Його причини не є об’єктивними. У нашій попередній публікації ми розповідали про те, чому саме святкування Хануки, як і встановлення її символів на площах міст України, не суперечить ані українському законодавству, ані національним чи християнським традиціям.
Даний акт вандалізму свідчить про те, що людина, яка його вчинила, як і ті хто схвалюють цей вчинок, взагалі не розуміють ані справжнього змісту святкування, ані його історії. Нагадаємо, що про свято Хануки, детально описано у Священному Писані Старого завіту, а його встановлення пов’язано із звільненням юдейського народу від поневолення та відновлення єрусалимського храму після його осквернення. Саме від останнього і з’явився звичай запалювати менори.
Їх присутність в українських містах, як ми вже зазначали, не є спробою нав’язати українцям юдаїзм, чи заполонити українську землю, а лише ознакою толерантності до представників іншої релігії. Все це лише підкреслює, що Україна – поліконфесійна держава, в якій можуть мирно співіснувати представники різних релігій.
Згадані вище деструктивні дії покликані порушити цей міжрелігійний мир, який існує в Україні. Фактично, такий нібито і незначний, але ганебний вчинок може спровокувати українське суспільство до розбрату та ворожнечі, а також нашкодити добрим відношенням із країнами-партнерами.
Натомість, це все може бути використане агресором, який імовірно, буде використовувати існуючі випадки релігійної нетерпимості для дискримінації України, та провокувати нові інциденти.
До речі, першими хто тиражували новину про осквернення ханукії були російські ЗМІ. Таким витівкам агресор аплодує стоячи. РФ не раз докладала рук до актів нетерпімості на релігійній основі, тому інцидент із ханукією варто розглядати також у контексті можливих провокацій з боку Росії.
Окремо варто відзначити, що немає ніяких об’єктивних підстав до самої «боротьби» із такими символами. Адже, як відомо, вони є лише тимчасовими, і встановлюються лише на період святкування. Водночас на майдані постійно знаходиться пам’ятник архістратигу Михаїлу, покровителю столиці.
Щодо нарікань стосовно того, що замість різдвяної ялинки на центральній площі країни встановлено юдейський символ, то варто нагадати, що різдвяне дерево було перенесено не через юдейську Хануку, а через трагічні події часів Революції Гідності. Саме після побиття активістів, що було пов’язано зі встановленням сумнозвісної «йолкі» президента-втікача Януковича, головний символ Різдва і Нового Року був перенесений на Софійську площу.
Тому ніякої конспірологічної змови, або бажання потіснити традиційні українські і християнські символи, у встановленні менори – немає. Таким чином така затята «боротьба» із нею є простим абсурдом, що нагадує лише боротьбу Дон Кіхота і Санчо Панса із вітряками.
Для довідки:
В ЗМІ часто можна було зустріти, що в центрі Києва встановили менору , а не ханукію. Ось основні відмінності між ханукією і менорою:
Форма: ханукія має форму, подібну до підсвічника, з вісмома нішами для свічок плюс одна центральна. Менора має форму сімкінечної гіллястої свічки.
Матеріал: ханукія традиційно виготовляється з металу (частіше латуні, міді, срібла), менора – з глини або дерева.
Свято: ханукія використовують під час свята Хануки, менора – для святкування свята світла.
Кількість свічок: у ханукії 9 ніш для свічок (8+1), у менори – 7.
Розташування: свічки в ханукії розташовуються горизонтально, у менорі – вертикально.
Значення: ханукія символізує перемогу євреїв, менора – світло в єврейському житті та священний об’єкт Храму.
Отже, це два різні предмети для святкування різних єврейських свят зі своїми особливостями форми, матеріалу, матеріалу, свічка та символіки.