У суботу 14 грудня на Рівненщині представники РПЦвУ знову вчинили насильницькі дії, захопивши храм святого апостола Іоана Богослова у селі Маща Костопільського району. Ці події сталися о 6 годині ранку перед Божественною літургією, коли за канонами і правилами Церкви християни повинні перебувати у мирі та любові.
Про це повідомляє Рівненська єпархія Православної Церкви України.
«Проте, так не вважає вже добре відомий «борець» за права людини та свободу віросповідання протоієрей Віктор Земляний, який очолює відділ з питань міжконфесійного врегулювання РПЦвУ в Рівненській області. Сам отець Віктор Земляний у ЗМІ визнає свої дії законними, і такими що не суперечать законодавству України, бо як він заявляє: «Вивчивши усі документи на релігійну споруду, ми з’ясували, що підстав утримувати церкву представниками ПЦУ, нема. Релігійна громада УПЦ села Маща і юридично, і кількісно переважує усі претензії прибічників ПЦУ», — йдеться в повідомленні.
Проте, наступного дня, як повідомляють промосковські ЗМІ, вже 15 грудня близько 100 правоохоронців заблокували вхід до Іоанно-Богословської церкви вірянам РПЦвУ. «Нас чекали близько 100 поліцейських, які не хотіли мене й моїх парафіян пускати до церкви для здійснення недільного богослужіння, — розповідає протоієрей Данило Ільницький, настоятель церкви в Мащі. — Люди були вражені такою поведінкою правоохоронців, вступили в переговори. Цікаво, що для розмови з вірянами навіть спеціальний підрозділ поліції „Діалог“ приїхав. Як на мене, і це показали сьогоднішні події, діалогу вести вони не вміють, а ще більше розпалюють конфлікт».
Рівненська єпархія ПЦУ наголошує:
1. Громада храму святого апостола Іоана Богослова до 9 листопада 2019 року дійсно належала до РПЦвУ. Але після колективного волевиявлення через голосування переважна більшість виявила бажання приєднатися до Православної Церкви України.
2. Під час процесу переходу громади з РПЦвУ до ПЦУ чинився психологічний тиск, погрози та залякування парафіян з боку прихильників московського православ´я. До церкви не раз приїздили невідомі люди, особи з священному сані на чолі з отцем Земляним, які провокували бійки, сварки та різні конфлікти, щоб показати негативність переходу до Православної Церкви України.
3. Парафіяни храму не піддавалися на провокації тітушок, гідно вистояли і зараз продовжують захищати свою церкву, керуючись демократичними нормами, не порушуючи закони України та не виявляючи поведінку не достойну для християнина.
4. Рівненська єпархія ПЦУ завжди підтримує волевиявлення кожної громади РПЦвУ, котра бажає приєднатися до ПЦУ, закликає усіх віруючих не піддаватися на провокації, не дослухатися до брехні з уст поборників «канонічного православ’я», піддавати всю інформацію з сайту СПЖ критичному переосмисленню та перевірці на правдивість.
5. ПЦУ не діє всупереч держаних законів та не займається рейдерським захопленням храмів, парафії приймаються до Рівненської єпархії згідно чинного законодавства через волевиявлення парафіян. У випадку суперечливої ситуації, духовенство та миряни нашої Церкви готові до діалогу та порозуміння для почергового богослужіння.
6. На даний час РПЦвУ навмисно не прагне мирним шляхом вирішити проблеми переходів та вдається до терористичних методів й різного роду розпалювання ворожнечі у середині країни.
Хочемо по-особливому зауважити, що дана подія в селі Маща на Костопільщині відбулася у річницю святкування Об’єднавчого собору Православних Церков України.