Видання #ШоТам розказало про козацькі церкви в Україні, що досі діють та нагадують про часи існування Запорізької Січі.
Козацька церква на Сихові у Львові
Найдавнішою церквою та православним “серцем” Львова є козацька церква на Сихові. Існує дві версії її походження: перша — церква була споруджена місцевими жителями у 1600 р. до Хмельниччини, а інша — що храм збудували за допомоги гетьмана Богдана Хмельницького у 1654 році. Невеликий тридільний храм слугував духовним осередком для козаків ще з XVII століття, а стінописи, що збереглися й досі вражають сюжетними розписами святого воїнства. Образ Христа Пантократора на бані церкви увійшов до різних каталогів та вважається пам’яткою світового значення.
Як доїхати? Храм знаходиться у м. Львові за адресою вул. Садибна, 1а. Дістатися до церкви можна громадським транспортом, а саме автобусами №13, №14, №26, №38, №46.
Козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці у Каневі
Покровський храм існував у Каневі ще в XVII-XVIII столітті та був духовним центром Канівського Свято-Покровського православного монастиря, що дав назву урочищу і Чернечій горі. Монастир зруйнували поляки в 1776 р, але греко-католики зберегли церкву і перемістили його до Успенського собору. Саме там замальовку монастиря виконав видатний французький художник Жан-Анрі Мюнц. Нарис Мюнца став графічною основою для майбутнього проєкту реконструкції будівлі.
До відродження церкви на її історичному місці експерти підійшли ґрунтовно, проект відновлення завершився понад сім років тому. Незвичайним фактом є те, що у храмі було поховано кілька відомих козацьких ватажків. У 1701 році цей монастир відродили завдяки гетьману Івану Мазепі. Інколи Канівську козацьку церкву також називають Тарасовою церквою. Зовнішній вигляд церкви і її внутрішнє наповнення повністю відповідають часу її створення, перед храмом розташований козацький меморіал.
Як доїхати? Храм знаходиться у Каневі Черкаської області за адресою вул. Монастирок, 2а. З центру Канева до храму можна дістатися автобусом №2.
Козацька церква Іоанна Богослова у Переяславі-Хмельницькому
Храм, перевезений з села Острійки, наразі знаходиться на території Музею народної архітектури та побуту. Найстаріша дерев’яна церква Переяслава-Хмельницького побудована в 1606 році з тесаних дубових пластин. Навколо неї розташували невеликий цвинтар: у дворі встановлені 67 кам’яних і дерев’яних хрестів з козацьких могил, які нині на дні Канівського водосховища. Головною прикрасою тут є дзвіниця та церковний дзвін, вага якого досягає 25 тонн. Козацька церква Іоанна Богослова є зразком народного дерев’яного зодчества.
Як доїхати? До Переяслав-Хмельницького можна дістатися від автовокзалу «Дарниця», звідки щогодини відправляються автобуси. Також добиратися можна зі станції метро «Чернігівська», звідки маршрутки є кожні 15 хвилин.
Також можна дістатися власним транспортом, виїхати з Києва по Наддніпрянському шосе, потім наліво на Південний міст / Е40. Далі — по трасі Е40 в Бориспіль. Звідти їхати по трасі Н08 в Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Варто зазначити, що музей не працює в понеділок та вівторок.
Катерининська козацька церква у Чернігові
Катерининська козацька церква, або ж “Катеринка”, як її ласкаво називають жителі Чернігова, споруджена на честь героїчного штурму козаками чернігівського полку фортеці Азов під час другого турецького походу російського царя Петра I в 1696 році. Командував ними полковник Яків Лизогуб, що дав обітницю після повернення додому побудувати церкву. Обіцянку змогли здійснити лише його онуки, оскільки тільки їм вдалося знайти необхідні кошти. Храм освятили у 1715 році в ім’я Святої Катерини.
Катерининська церква — досконалий приклад «козацького» бароко. Прикрашають будівлю звичайні вікна у вигляді хрестів, що свідчить про роботу майстрів-самоуків. Фасад Катерининської церкви свого часу послугував декорацією вступної сцени кінофільму «Вій». Інтер’єр церкви надзвичайно мінімалістичний: ніяких розписів, яскраво-білі стіни, поодинокі ікони. Хоч у храмі і немає відомих реліквій, проте вирує абсолютно унікальна та непідробна атмосфера.
Як доїхати? Дібратися до храму можна автобусом №33 від центру Чернігова (вул. Мартина Небаби). Зупинка — “Підвальна”.
Ставропігійна козацька церква Покрова Пресвятої Богородиці у Києві
Ставропігійна козацька церква Покрова Пресвятої Богородиці, або ж Мамаєва Слобода, вибивається із загального ряду серед подібних церков. Вона не є давньою пам’яткою, проте займає важливе місце серед козацьких храмів України. Будівля знаходиться в Києві і функціонує вже майже 20 років. В Україні — це дебютна козацька церква, побудована у новому тисячолітті.
Мамаєва Слобода нагадує стиль храмів козацької архітектури XVII століття на Середній Наддніпрянщині. Церква є дерев’яною тризрубною і триверхою версією козацької храму. Поруч з церквою знаходиться дзвіниця, а інтер’єр храму має барокові тенденції. І хоча церква відносно нова, вона викликала схильність та симпатію у багатьох прихожан. Побутує думка: якщо хочете виховати справжнього мужнього козака — необхідно хрестити малого саме в Мамаєвій Слободі.
Як доїхати? Церква знаходиться у Києві на вулиці Михайла Донця, 2. Дістатися можна тролейбусом №27 від станцій метро “Почайна” та “Шулявська” або ж автобусом №427 від станцій метро “Палац Спорту” та “Шулявська”.
Недавно Духовний Фронт України розказав як 12 років тому звільняли Катерининську церкву в Чернігові від російської окупації.