Північно-західний апеляційний господарський суд у Рівному поставив крапку у судовій тяганині навколо Свято-Успенського кафедрального собору у Володимирі, остаточно відмовивши представникам УПЦ (в єдності з МП) у продовженні договору оренди та підтвердивши їхню зобов’язаність повернути святиню державі.
Рішення було оголошено у вівторок, 11 березня, передає zaxid.net
Керівник юридичного управління Волинської ОВА Олександр Гаргола у коментарі виданню «Суспільне» підкреслив, що аргументи УПЦ (МП) щодо продовження договору оренди є безпідставними. «Всі доводи скаржника зводяться до того, що договір оренди мають продовжити. Однак сторони погодили договір безоплатного користування. Волинська ОДА, як власник майна, має право вимагати право повернення цього майна після закінчення терміну дії договору», – пояснив Олександр Гаргола.
Представниця інтересів релігійної громади УПЦ (в єдності з МП), Катерина Пегза, намагалася переконати суд не повертати собор у державну власність, але її аргументи не знайшли підтримки у апеляційній інстанції. Наразі УПЦ (в єдності з МП) має теоретичну можливість оскаржити це рішення у Верховному суді України, проте, з огляду на попередні судові рішення, шанси на успіх виглядають мізерними.
Свято-Успенський кафедральний собор у Володимирі є не лише важливою духовною святинею, але й визначною пам’яткою культурної спадщини національного значення, що перебуває у власності держави. На території комплексу розташовані унікальні історичні споруди: величний собор 1156 року, будинок із дзвіницею 1494 року та оборонні мури з брамами XVII століття.
Варто зазначити, що рішення про повернення собору не було спонтанним. Депутати Волиньради ще у 2023 році ухвалили рішення про заборону діяльності УПЦ МП на території області та рекомендували Волинській ОВА розірвати договори оренди з цією релігійною організацією. Аналогічну позицію висловила і Володимирська міська рада. У березні 2024 року Волинська ОВА відмовила УПЦ МП у продовженні договору безоплатного користування майновим комплексом собору, а у листопаді 2024 року Господарський суд у Луцьку підтвердив законність вимоги про повернення Успенського собору у державну власність. Таким чином, рішення апеляційного суду стало логічним завершенням тривалого процесу відновлення законності та справедливості щодо цієї історичної святині. Також Волинська ОВА подала до суду на УПЦ (МП) через Успенський собор у Володимирі.