Середа, 2 Квітня, 2025

Торжество Православ’я: Перша неділя Великого посту

У першу неділю Великого посту Православна Церква України відзначає Торжество Православ’я — свято перемоги істинної православної віри над єресями та лжевченнями, особливо над іконоборством.

“Кожна неділя Великого посту має власну тему для роздумів і особливого пошанування. Перша великопостова неділя присвячена Торжеству Православ’я, тобто перемозі істинної святої православної віри над усіма єресями та лжевченнями, зокрема й над іконоборством”, — повідомляє Православна Церква України.

Історія цього свята пов’язана з давніми викликами для християнської віри. “Багато століть тому поширення ідолопоклонства породило дві небезпечні крайності. Першою було поклоніння не Богові, Богородиці і святим, зображеним на іконах, а самому предмету або навіть матеріалу, з якого була зроблена ікона (зокрема, навіть здирали з ікон фарбу і підмішували її у Святе Причастя або «брали ікону» за хресних батьків). Інша ж крайність не вважала ікони священними і забороняла їх вшанування”, — зазначають у ПЦУ.

“Імператор Лев ІІІ, який був противником зображень на іконах Христа і святих, запустив ланцюжок конфліктів, що викликали велику кризу в суспільстві і з часом переросли у збройне протистояння. Понад століття лилася кров невинних людей, які боролися за право зображати на іконах лик Спасителя Ісуса Христа, Богородиці та святих”, — йдеться у повідомленні Церкви.

Як повідомляє ПЦУ: “Частково гоніння проти ікон послабилися після VII Вселенського Собору в Нікеї, на якому було затверджено іконошанування. Однак остаточно епоха іконоборства була завершена на Константинопольському Соборі 842 року. На ньому ухвалили чимало важливих рішень, а особливо – ствердили істинне вчення про вшанування святих ікон і право християн молитовно поклонятися зображеним на них Богові, Богородиці, святим та ангелам”.

“На знак перемоги над єресями та іконоборством делегати Собору вирішили встановити свято – Торжество Православ’я. Як відомо, «православ’я» (від грец. ὀρθοδοξία) – означає істинну віру і правдиве прославлення Всевишнього. Тож нинішнє свято, яке ми відзначаємо в Першу неділю Великого посту, вшановується вже майже 12 століть!” — підкреслюють у Православній Церкві України.

“Перше відзначення Торжества Православ՚я відбулося 11 березня 843 року, в першу неділю Великого посту. Відтоді щороку у цей день Свята Церква вшановує пам’ять усіх, хто віддав своє життя у боротьбі проти єресей та лжевчень, які коли-небудь виникали, а також урочисто вшановує ікони”, — зазначається у повідомленні.

У ПЦУ нагадують про сучасну традицію: “Нині, традиційно, наприкінці Божественної літургії звершується особливий молитлвний чин на честь Торжества Православ’я. Перед іконами Спасителя і Божої Матері священнослужителі моляться за повернення на шлях істини Божої усіх тих, хто відступив від Церкви Христової. Під час молебню також зачитується Символ віри, згадують усіх померлих захисників православної віри, а також моляться за здоров’я усіх православних християн”.

“Вшановуючи святі ікони, зображення Христа Спасителя, Його Пречистої Матері та угодників Божих, ми стверджуємо істинність втілення Сина Божого, Який як Бог був і є невидимий дух, але як істинна Людина є видимий. Ікона, як річ матеріальна, не може зобразити дух, але може передати видимий образ Бога, Який воплотився і став людиною. Також шануванням ікон та шануванням угодників Божих ми засвідчуємо правдиву здатність людини, завдяки втіленню Сина Божого і Його спасительному подвигу, таємничо єднатися з Богом, самій стати богоподібною, стати нерукотворним земним образом Бога небесного. Слава Богу за все!” — підсумовується у повідомленні Православної Церкви України.

Найсвіжіше

Популярне