У другій половині дня середи, 8 січня Вселенський патріарх Варфоломій очолив чин освячення Святої Василопіти під час святкового заходу, організованого грецькими діаспорними асоціаціями Константинополя в школі «Мараслейо».
У своєму зверненні патріарх наголосив на першорядній важливості плекання та збереження духовної та культурної ідентичності грецької громади, назвавши це як фундаментальним обов’язком, так і спільною відповідальністю. Він підкреслив вирішальну роль традицій у забезпеченні історичної тяглості та культурної згуртованості грецького народу, повідомляє orthodoxtimes.com
«Кожне покоління є ланкою в ланцюзі, що з’єднує минуле з теперішнім і майбутнім, – заявив Патріарх. «Якщо ця ланка розривається, переривається історична тяглість і культурна єдність. Людині потрібен стабільний екзистенційний орієнтир. Без свого коріння вона стає бездомною і відчуженою, а горизонт її життя звужується».
Він продовжив: «Ось чому, дорогі, ваша відповідальність за збереження наших традицій така велика. Для грецької громади знання і плекання нашої духовної і культурної ідентичності – нерозривно пов’язаної з вірою, етосом і культурою Православ’я – є першочерговим обов’язком. Наші сім’ї, школи та Церква повинні передавати ці традиції та їхні цінності наступному поколінню.
Наша молодь повинна пізнавати і плекати нашу духовну культуру і нашу дорогоцінну спадщину предків, яка лежить в основі нашої ідентичності. Вона повинна боротися за її культивування та збереження. Шлях до зрілості та відповідальної свободи вимагає зусиль і часу. Ми висловлюємо подяку батькам, вчителям і всім тим, хто сприяє належному функціонуванню наших шкіл, громад та об’єднань. Співпраця та солідарність також є життєво важливими для сили та єдності нашої діаспори».
Патріарх також підкреслив глибокий зв’язок між грецьким народом і православ’ям, висловивши оптимізм щодо майбутнього грецької діаспори в Константинополі: «Ми всі знаємо, що для нашого народу немає майбутнього без філантропічних традиційних цінностей, автентичних проявів громадського життя та етосу нашої віри. Ми повинні пишатися приналежністю до чудової культурної традиції світового значення.
Духовні скарби православ’я служать натхненням і джерелом творчості. Вони дають відповіді на наші екзистенційні питання, пропонують напрямок у житті, розкривають сенс самотрансценденції, дарування, поваги до людської гідності та святості творіння.
Сьогодні день радості та надії. Ми продовжимо нашу боротьбу за нашу присутність тут, за плекання нашої культури, з непохитною вірою в Боже провидіння та стійкість нашого народу – щоб не тільки вистояти, але й досягти успіху у важкі часи. Зберігаючи та зміцнюючи наші громади, школи, асоціації та благодійні фонди, ми вшановуємо наших предків, які їх збудували та довірили нам.
Ми оптимістично налаштовані, бо наші школи в Константинополі та Імбросі продовжують плідно працювати. Ми пишаємося успіхами наших учнів і досягненнями наших випускників. За все це ми дякуємо і прославляємо Бога любові».
У заході взяли участь ієрархи Вселенського Престолу, духовенство Патріаршого подвір’я, Генеральний консул Греції в Константинополі посол Константінос Кутрас, офіційні архонти Великої Церкви Христової, представники грецької діаспори, директори та вчителі шкіл грецької діаспори, а також численні емігранти.