Впродовж 2024 року на Житомирщині 21 релігійна громада перейшла зі складу Української православної церкви Московського Патріархату в підпорядкування Православної Церкви України. Тенденція зміни конфесії зберігається, хоча це і менше, ніж у два попередні роки.
Про це в коментарі Суспільному Житомир розповів головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та релігій управління культури та туризму Житомирської ОВА Олександр Пивоварський.
За його інформацією, впродовж 2024 року офіційно зареєстрували в Житомирській обласній військовій адміністрації документи про перехід із Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) до Православної церкви України (ПЦУ) 21 релігійна громада. Тоді як в 2022 році такий крок зробили представники 37 релігійних громад, а в 2023 році — 44.
“Загальна тенденція перехід до ПЦУ є. І перспективи УПЦ в духовній єдності з московським патріархатом в Україні туманні. Постійно людей стимулює переходити до ПЦУ те що робиться на сході нашої держави: масова колаборація, коли священики московського патріархату благословляють російських солдат на вбивство українців. Як каже голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський: “Скільки ще треба, щоб вбили, щоб люди зрозуміли, що таке московський патріархат?”, — сказав Олександр Пивоварський.
Головний спеціаліст управління Житомирської ОВА розповів, що насправді прихильниками ПЦУ є більше релігійних громад, які:
перейшли до ПЦУ з УПЦ Київського патріархату;
перейшли до ПЦУ без державної реєстрації статусу юридичної особи.
“Стаття 8 “Закону про свободу совісті” взагалі передбачає діяльність громади без статусу юридичної особи. І тому може бути таке, що люди десь збираються в умовно обладнаному храмі в якомусь приміщенні. І вони вирішили, що з Московського патріархату переходять в ПЦУ, але документів у них немає. Таке теж може бути”, — пояснив Олександр Пивоварський.
Щодо переходу з УПЦ Київського патріархату до ПЦУ, то він зазначив, що фактично це не вважається переходом, бо в громаді залишається той самий єпископ і та сама церква. Так за офіційною статистикою, в 2024 році до ПЦУ приєдналися 6 громад Київського патріархату.
“Фактично після прийняття Томосу Київський патріархат перестав існувати і став фактично називатися ПЦУ. Так як і Українська автокефальна православна церква, вона теж перестала існувати. І вони себе сьогодні відносять до ПЦУ. І це по суті не є переходом, вони просто, так би мовити, поміняли назву”, — сказав Олександр Пивоварський.
Статистика переходів
Загалом, за інформацією Олександра Пивоварського, із 2019 по 2024 роки на Житомирщині до ПЦУ перейшли:
125 релігійних громад УПЦ Московського патріархату;
1 релігійна громада Російської православної церкви за кордоном;
87 релігійних громад з УПЦ Київського патріархату.
2019 рік
Фактично в 2019 році офіційно було зареєстровано 15 переходів до Православної церкви України.
9 — з УПЦ Московського патріархату;
6 — з УПЦ Київського патріархату.
2020 рік
8 — з УПЦ Московського патріархату;
27 — з УПЦ Київського патріархату.
2021 рік
1 — з УПЦ Московського патріархату;
21 — з УПЦ Київського патріархату.
2022 рік
27 — з УПЦ Московського патріархату;
37 — з УПЦ Київського патріархату.
2023 рік
43 — з УПЦ Московського патріархату;
6 — з УПЦ Київського патріархату;
1 — з Російської православної церкви за кордоном.
2024 рік
21 — з УПЦ Московського патріархату;
6 — з УПЦ Київського патріархату.