В УПЦ (в єдності з МП) назвали «відвертим наклепом і неправдою» інформацію про те, що її закордонні парафії створюються за російські гроші. Зазначають, що РПЦ навпаки протидіє появі УПЦ (МП) за кордоном.
Про це йдеться в заяві Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (в єдності з МП), яка з’явилася у відповідь на публікації в ЗМІ. Там зазначили, що створення закордонних парафій дозволив собор від 27 травня 2022 року. Вони потрібні для надання духовної опіки над українськими біженцями.
«Таке рішення було ухвалене з огляду на те, що серед біженців є велика кількість вірян УПЦ, які є повноправними громадянами України й мають право на задоволення своїх релігійних потреб», — пояснюють в УПЦ МП.
Стверджують, що рішення ухвалили «абсолютно самостійно» і воно «не погоджувалося із жодними закордонними релігійними центрами», маючи на увазі, вочевидь, РПЦ.
«На жаль, в нашій пастирській діяльності за кордоном ми стикаємося з протидією з боку деяких релігійних організацій, серед яких, зокрема, й РПЦ», — нарікають в УПЦ МП і додають, що парафії підпорядковуються предстоятелю УПЦ (МП) митрополиту Онуфрію, а всі священнослужителі є громадянами України.
Також заперечують, що парафії фінансуються росією, та наполягають: громади за кордоном створюються за ініціативи самих вірян, а священники або отримують допомогу як біженці, або працюють на світських роботах.
«Наші парафії (…) підтримують зв’язок з Україною, допомагають ЗСУ, збирають кошти для постраждалих від війни співвітчизників в Україні, проводять духовно-просвітницькі та культурні заходи, популяризують українську культуру, створюють осередки українства», — йдеться в заяві.
УПЦ (МП) у цій заяві не вказує, скільки наразі має закордонних парафій. Однак станом на кінець 2023 року повідомлялось про 84 громади: 58 парафій та 26 душпастирських осередків.
Нещодавно митрополит ПЦУ Федір розповів у інтерв’ю, що УПЦ (МП) в більшості, але вони вже не господарі. Також у ЗМІ повідомляли, що УГКЦ і ПЦУ вбачають небезпеку в діяльності УПЦ (МП) за межами України.