П’ятниця, 3 Січня, 2025
Бiльше

    У ДЕСС пояснили, як бронюватимуть священників від призову, і чи увійдуть в список УПЦ (МП)

    26 грудня 2024 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови № 76, віднісши релігійні організації до критично важливих установ. Це означає, що військовозобов’язані священнослужителі, згідно з переліком посад, затвердженим Державною службою України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), підлягатимуть бронюванню.

    Видання «Релігія в Україні» отримало коментар від начальника Відділу у справах релігії ДЕСС Вячеслава Горшкова, який розповів про деталі процесу бронювання.

    За словами Горшкова, для реалізації постанови необхідно:

    • Розробити критерії визначення релігійної організації як критично важливої.
    • Скласти перелік таких організацій.
    • Створити перелік посад священнослужителів, які підлягають бронюванню.

    Бронювання здійснюватиме ДЕСС. Важливим завданням є унеможливлення зловживань, як з боку ДЕСС, так і з боку релігійних організацій. Наразі триває обговорення критеріїв бронювання. За оцінками Горшкова, підготовка наказів та їх погодження може зайняти значний час. Церквам потрібно буде подавати пакет документів на кожного священника і “під цю задачу ще треба набирати людей”.

    Кого бронювання не торкнеться?

    Бронювання, ймовірно, не стосуватиметься:

    • Незареєстрованих громад.
    • Священників, які працюють неофіційно або не мають фіксованого місця служби.

    ДЕСС вимагатиме докази офіційного працевлаштування духовенства. Також існує ризик фіктивного «прикріплення» священника до недіючої громади. Окреме занепокоєння викликає можливість «роздуття» штату релігійних організацій з метою бронювання більшої кількості осіб.

    Щодо альтернативної служби:

    Питання альтернативної служби не в компетенції ДЕСС. Горшков нагадав, що альтернативна служба є «парою» до призову, який здійснюється в мирний час. У воєнний час призову немає, тому альтернативна служба також не діє.

    Технічні проблеми:

    ДЕСС наголошує на нестачі ресурсів для виконання покладених завдань, зокрема відсутності власного реєстру релігійних організацій та недостатній кількості працівників. Також проблемою є відсутність достовірної статистики щодо кількості членів релігійних організацій.

    Ситуація з УПЦ (МП):

    З УПЦ (МП) існують технічні проблеми, пов’язані з Законом № 2662-VIII про уточнення назви церков, керівні центри яких знаходяться в країні-агресорі. Через це ДЕСС не може ідентифікувати деякі організації УПЦ (МП). Для подачі списків на бронювання УПЦ (МП) необхідно виконати цей закон, що фактично означає визнання афілійованості з РПЦ. Єдиний вихід – розірвати зв’язки з РПЦ. Горшков також прокоментував можливість включення кейсу УПЦ (МП) до «Великої угоди» між Україною та Росією, зазначивши, що це вимагатиме публічного визнання УПЦ (МП) своєї приналежності до РПЦ.

    Найсвіжіше

    Популярне