1 січня 2025 року Вселенський Патріарх Варфоломій очолив Божественну літургію на свято Обрізання Христового і пам’ять святителя Василія Великого, що відбулася у чесному Патріаршому храмі на Фанарі.
Вселенському Патріарху співслужили митрополит Халкидонський Еммануїл, митрополит Філадельфійський Мелітон й інші, повідомляє orthodoxtimes.com
Після літургії у своєму традиційному новорічному слові, виголошеному в Тронній залі Патріаршої резиденції, Вселенський Патріарх наголосив: «Для нас, православних, Новий рік збігається зі святом Обрізання Господа нашого Ісуса Христа і святої пам’яті святого Василія Великого. Це надає події радісного, святкового, духовного та споглядального характеру.
Цього року вхід у новий рік ще більше просякнутий духовним ароматом, що сягає корінням у ранні християнські століття, від знаменної події Першого Вселенського Собору в Нікеї, який був скликаний у IV столітті, незадовго до народження св. Василія Великого, світила Церкви, якого святкуємо сьогодні. Цей Собор, 1700-річчя якого відзначається цього року, глибоко вплинув на богословську думку та церковний курс святого Василія та інших великих богословів як четвертого, так і наступних століть.
Перший Вселенський Собор, скликаний у Нікеї в 325 році нашої ери, заклав основу єдності християн, визначивши віру, яку ми підтримуємо сьогодні. У травні 2025 року Вселенський Патріархат у співпраці з Римо-Католицькою Церквою відзначатиме цю річницю спільним святкуванням у Нікеї. Наше смирення очікує вітати Його Святість Папу Франциска з цієї нагоди. Ця річниця також висуває на перший план нагальну проблему єдиного святкування Великодня між християнами, що є невід’ємною темою сприяння єдності християн.
Цього року також відзначається 60-та річниця взаємного скасування відлучення між Старим і Новим Римом Папою Павлом VI і Вселенським Патріархом Афінагором 7 грудня 1965 р. Цей історичний акт заклав наріжний камінь для зближення та діалогу любові та правди між дві Церкви.
Прославляємо ім’я Бога любові за рясні блага, даровані нам у минулому році, який був багатий на ініціативи та дії для Великої Церкви. Як завжди, будь-яке визнання, спрямоване на адресу нашої скромної особи, відображає гідність Вселенського Престолу, найвищої інституції Православ’я і Нації».
У своєму зверненні Вселенський Патріарх також наголосив на глобальних конфліктах, зокрема в Україні та на Близькому Сході, закликавши активізувати зусилля для сприяння миру та справедливості.
«Неможливо говорити про релігійну віру, не звертаючи уваги на необхідність релігій сприяти миру. Справжня віра в Бога включає мотиви сприяння як внутрішньому, духовному, так і зовнішньому, соціальному миру, подоланню агресії та насильства. Миротворчі зусилля релігій сьогодні невіддільні від міжконфесійного діалогу та співпраці заради загального блага людства».
Митрополит Еммануїл нагадав зібраним: «Бог є любов, а тому, щоб перебувати в Бозі, ми повинні залишатися непохитними в любові в усіх її благословенних формах».
Це новорічне святкування підтвердило відданість Вселенського Патріархату миру, єдності та духовному відновленню вірних, підкресливши його роль як світоча Православ’я та свідка глобального діалогу та примирення.