Понеділок, 23 Грудня, 2024
Бiльше

    У ПЦУ вважають, що Усик може вмовити митрополита Онуфрія відслужити панахиду за Мазепою

    Митрополит ПЦУ Євстратій Зоря запропонував УПЦ (МП) показати, що вона не визнає анафему, накладену на гетьмана Івана Мазепу, звершивши заупокійне богослужіння. На його думку, у цьому може допомогти боксер Олександр Усик, близький до предстоятеля УПЦ (МП) митрополита Онуфрія.

    Про це йдеться в його дописі на Facebook.

    За словами митрополита Євстратія, Українська церква ніколи не визнавала і не сприймала анафему Мазепи «як щось справжнє, що потребує “зняття”».

    «Не можна “зняти анафему”, бо це означало би, що вона справді була накладена. Однак цього не було, бо жодного вчинку, за які Церква проголошує анафему, Мазепа не вчинив. На відміну від пʼяниці, розпусника та богохульника Петра Романова, Мазепа був людиною побожною і щирим меценатом для Київської Митрополії», — пояснив владика.

    У 2018 році Вселенський Патріархат спеціальною заявою також засвідчив, що такої анафеми не було і немає, додав митрополит Євстратій.

    Він запропонував УПЦ (МП) засвідчити, що й вони не визнають анафему, звершивши «відкрито та з повідомленнями у ЗМІ» Літургію з молитвами про спокій душі гетьмана. Богослужіння мав би очолити предстоятель УПЦ (МП) митрополит Онуфрій, щоб росіяни не могли перекрутити цю подію, вважає владика Євстратій.

    На його думку, переконати митрополита Онуфрія міг би боксер Олександр Усик, який, як зазначив владика Євстратій, близько спілкується з предстоятелем УПЦ (МП).

    Що передувало?

    Український боксер Олександр Усик, перемігши британця Тайсона Ф’юрі 22 грудня, підніс над головою шаблю, виготовлену на замовлення Івана Мазепи.

    Цю шаблю, датовану XVII століттям, зберігають у Чернігівському обласному історичному музії ім. Тарновського. Мазепа подарував її за гарну службу осавулу Савичу.

    Полія викликала обговорення у соціальних мережах, оскільки відомо, що Усик — парафіянин УПЦ (МП).

    Ще у 2009 році тодішній керівник відділу зовнішніх зв’язків УПЦ (МП) архімандрит Кирило (Говорун) підтверджував можливість зняття з Мазепи анафеми. Проте незрозуміло, чи зрештою це сталося.

    Анафема на гетьмана Мазепу

    російська православна церква відлучила гетьмана Війська Запорозького Івана Мазепу 12 листопада 1708 року за наказом царя Петра I. Це сталося після того, як Мазепа перейшов на бік шведського короля Карла XII у Північній війні.

    У тексті анафеми йшлося, що Мазепа «наслідує зло Іуди»«залишив країну православну і пристав до супостата» й «віддав зло за добро, за благодіяння — злодійство».

    Жодна з українських церков ніколи не визнавала чинності цієї анатеми та продовжувала молитися за упокій гетьмана.

    У червні 2023 року в Києво-Печерській лаврі вперше відправили панахиду за її меценатом — гетьманом Мазепою.

    Найсвіжіше

    Популярне