Олександр Усик і Тайсон Ф’юрі в ніч з 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді провели епічний бій у якому наш земляк виграв за рішенням усіх суддів. Однак українець розізлив місцеву публіку своїм зовнішнім виглядом.
Під час очікування оголошення результату від суддів уродженець Сімферополя одягнув футболку із написом грецькою мовою: “Православ’я або смерть”. Це викликало великий резонанс серед саудівців, деякі з яких почали освистувати бійця, повідомляє 24 Канал.
Усе через те, що така фраза ніби-то відкидає інші релігійні позиції. Оскільки в Саудівській Аравії панує іслам, така символіка може сприйматися як провокаційна й образлива.
Важливо розуміти культурний та релігійний контекст Саудівської Аравії. Це країна, де іслам є державною релігією, і будь-які публічні прояви інших віросповідань, особливо в контексті, який може бути сприйнятий як зневажливий до ісламу, можуть викликати негативну реакцію. Фраза “Православ’я або смерть”, хоча й є поширеним висловом серед деяких православних вірян, в даному контексті була сприйнята як категоричне протиставлення православ’я іншим релігіям, зокрема ісламу.
Раніше в Саудівській Аравії вже було чимало подібних випадків, які мали жахливі наслідки. Наприклад, місцевий блогер Раїф Бадаві був засуджений до 10 років ув’язнення та 1000 ударів батогом за образу ісламу.
Богословський аспект
Якщо трактувати вираз “Православ’я або смерть” у контексті догмату “поза Церквою немає спасіння”, то він набуває особливого значення. Цей догмат, спільний для багатьох християнських конфесій в історичному контексті, в православному богослов’ї розуміється як твердження про те, що повнота спасіння, тобто єднання з Богом, можлива лише в лоні Єдиної, Святої, Соборної та Апостольської Церкви, яку православні вважають своєю.
У такому випадку, вираз “Православ’я або смерть” слід розуміти не буквально як фізичну смерть, а як духовну. “Смерть” тут означає відлучення від Бога, втрату благодаті та вічного життя, що, згідно з цим вченням, відбувається поза Церквою. Отже, фраза підкреслює безальтернативність перебування в Православній Церкві для досягнення спасіння.
Православне богослов’я вчить, що Церква є Тілом Христовим, і єднання з Христом відбувається через єднання з Його Тілом, тобто Церквою. Поза цим єднанням, згідно з цим поглядом, неможливе повноцінне спасіння.
Шабля Мазепи
Також наш боксер підняв шаблю славетного Мазепи. 12 листопада 1708 року РПЦ за наказом Петра І проголосила анафему гетьману Івану Мазепі за прагнення до української державності. Обряд було проведено в кремлівському Успенському соборі Москви в присутності царевича Алексія.
За кілька днів до цього, 9 листопада, анафема була проголошена у Троїцькій церкві міста Глухова. У той день священики й ченці були одягнені в чорні ряси, тримали в руках довгі свічки з воску, обмазані сажею. Співаючи псалми, вони оточили опудало та стали викрикувати: “Хай буде Мазепа проклятий”. Потім архієрей вдарив опудало палицею в груди і крикнув: “На Івана Мазепу – анафема”.
Вселенський патріархат не визнавав анафеми, яка була накладена на українського гетьмана Івана Мазепу Російською православною церквою, адже вона була накладена за політичними мотивами, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських або канонічних причин.