Ректор ВПБА та член «Софійського братства» протоієрей Володимир Вакін взяв участь у міжнародній конференції: «Криза в глобальному православ’ї», який відбувся в Седертельє, Швеція, 9 – 10 грудня 2024 року. Форум організовано Фондом Святого Ігнатія, Sankt Ignatios College та Екуменічним інститутом Хаффінгтона. Про це повідомляє сайт «Софійського братства».
У своїй доповіді на тему: «Local orthodox churches and divisions in the Ukrainian orthodoxy» о. Володимир зазначив, що сьогодні в Україні відбувається військове протистояння не лише двох сусідніх держав, росії та України, а й зіткнення світоглядних цивілізаційних цінностей. За його словами, участь Російської Православної Церкви у підтримці військової агресії проти України призвела до протистояння між Помісними Церквами: «Еклезіологічний аспект розколу в українському православ’ї має чітко виражений глобальний вимір. Зважаючи на участь у конфлікті Російської Православної Церкви, яка відкрито підтримує військову агресію проти України, ми спостерігаємо протистояння щонайменше двох Помісних Церков. Наразі немає ефективного механізму вирішення конфліктів між Помісними Православними Церквами. Це вказує на кризу вищої влади, яка координує співіснуванням Помісних Церков у Соборній Вселенській Церкві. Останній Вселенський Собор відбувся понад тисячу років тому, а Всеправославний Собор на Криті не отримав необхідного статусу. У цьому контексті виникає цілий спектр невирішених питань — від статуту Всеправославного Собору як вищого керівного інституту Православної Церкви, рішення якого повинні прийматися всіма Помісними Церквами, до самого способу голосування. Нездатність розв’язати ці питання вже демонструє ознаки мутацій еклезіологічних форм соборності всередині Вселенської Церкви, що призводить до створення моделі співіснування між Помісними Церквами на основі принципу конфедерації. У такому сценарії Євхаристійне спілкування Помісних Церков виражає не стільки онтологічну єдність Кафоличної Церкви, як Тіла Христового, скільки наявність належних церковно-дипломатичних відносин».
Участь у конференції взяли чимало відомих та знаних у світі богословів, серед яких, архимандрит Кирило Говорун, Пантеліс Калаїцидіс та інші. У секційному засіданні присвяченому українській тематиці з доповідями також виступили д-р Денис Брилов та д-р Тетяна Калениченко. Модерував секцію єпископ Мілан Стипік.
Міжправославний теологічний Коледж у Седертельє сприяє освіті, тіснішій співпраці та взаєморозумінню між Східними та Православними Церквами. Він є інноваційним місцем, де студенти та вчені з різними традиціями та світоглядом отримують нові знання, розвивають нові думки та будують нові стосунки. Місто Седертельє обране через його характер і присутність тут різноманітних православних громад. Це місто зі стотисячним населенням приблизно 80-ти національностей. Воно розташоване за 45 хвилин на південь від Стокгольма. Спільнота цього міста побудована як на національному, так і релігійному плюралізмі.
Седертельє є домом для найбільших сирійських православних громад у Швеції, а також інших православних юрисдикцій, таких як Коптська церква та Антіохійська православна церква.