Середа, 4 Грудня, 2024
Бiльше

    Маневрує між протестами та владою: Як ГПЦ реагує на події в Грузії

    Грузинська Православна Церква досі не змогла обрати чітку позицію щодо протестів в країні, які спалахнули після парламентських виборів на тлі відмови правлячої партії від євроінтеграції.

    Про це пише Релігія в Україні.

    16 листопада, після завершення виборів та підрахунку голосів, патріархія від імені патріарха Ілії привітала правлячу партію «Грузинська мрія» з перемогою, водночас зауваживши, що опозиція не прийняла результати і вийшла на протести. Не очікуючи нічого серйозного, ГПЦ ритуално висловила сподівання, «що і влада, і опозиція зможуть максимально використати наступні роки для прогресу та процвітання країни».

    28 листопада архіепископ Дманиський і Агарак-Таширський Зенон (Іараджулі) звернувся до патріарха Ілії з закликом підтримати президента Грузії Саломе Зурабішвілі, яка встала на сторону опозиціонерів та оголосила про невизнання парламентських виборів: «Будь ласка, попереду спроби арештувати грузинську націю, скасувати державність Грузії, конституційний переворот. Підтримайте Главу держави Грузія, законного президента. Підтримайте грузинський народ».

    29 листопада Грузинська патріархія висловила стурбованість щодо насильства, що супроводжувало протести опозиції у Тбілісі. У заяві, опублікованій на офіційному сайті ГПЦ, церква засудила будь-які акти насильства та закликала до мирного врегулювання ситуації. Проте, у заяві відсутня пряма критика дій уряду та правоохоронних органів, що викликало неоднозначну реакцію у суспільстві.

    ГПЦ закликала всі сторони до діалогу та пошуку компромісів, підкресливши важливість збереження миру та стабільності в країні.

    Наступного дня патріархія зреагувала на повідомлення, що начебто її представники виганяли з храму Кашветі на проспекті Руставелі поранених протестувальників: «29 та 30 листопада всю ніч, до 6 години ранку, у храмі перебувало духовенство і містяни мали можливість зайти до храму, про що є багато матеріалів, які підтверджують цей факт. Храм Кашветі відкритий для будь-якого громадянина, незалежно від політичних поглядів; Також у храмі є священнослужителі, які за потреби допоможуть землякам».

    В той же день було ще одне повідомлення прес-служби ГПЦ, в якому вона висловила прикрість, що «що незважаючи на заклик церкви, демонстрація на проспекті Руставелі 30 листопада переросла у серйозне протистояння. На кадрах, поширених у ЗМІ та соцмережах, чітко видно дії, які виходять за рамки законності та моралі. Створена ситуація викликає протистояння та ставить під загрозу мирне співіснування громадян».

    3 грудня патріархія випустила реліз з критикою президентки Саломе Зурабішвілі, яка закликала школярів до солідарності з протестуючими: «ми ще раз закликаємо Президента Грузії та інших осіб бути більш відповідальними в ці напружені дні з кожним своїм словом, яке може призвести до плачевних результатів для всіх».

    Крім того, ГПЦ виступила проти «дискредитації та поляризації правоохоронців», які начебто «перебувають під впливом наркотичних речовин».

    Ситуація навколо протестів в Грузії залишається напруженою. Реакція ГПЦ на події, хоч і засуджує насильство, не дає однозначної відповіді на питання про її ставлення до політичних процесів у країні. Це, безперечно, продовжує викликати дискусію серед громадськості та експертів.

    Найсвіжіше

    Популярне