У середу, 20 листопада 2024 року, Вселенський Патріарх Варфоломій відкрив конференцію під назвою «60-та річниця вигнання 1964 року та греки Константинополя», організовану Фондом Гранта Дінка та видавництвом Istos. Захід був присвячений пам’яті нещодавно померлого грецько-американського історика та дипломата Алексіса Александріса.
Про це інформує orthodoxtimes.com
У своєму зверненні Патріарх назвав вигнання 1964 року раною, що не загоїлась, розповівши про примусове виселення тисяч етнічних греків, позбавлених своїх прав та засобів до існування. Багатьох депортованих, попри те, що вони народилися і виросли в Константинополі, вигнали під приводом їхньої грецької національності. Ця трагічна подія спричинила глибокий біль у грецькій громаді та різке скорочення її чисельності, що суттєво вплинуло на Вселенський Патріархат. Серед депортованих були і єрархи, а закриття шкіл діаспори стало відображенням швидких і руйнівних наслідків вигнання.
Патріарх розповів про глибоку тугу тих, хто був змушений залишити свою батьківщину, та про непохитну любов до Константинополя серед тих, хто залишився. Він наголосив на незмінній відданості Патріархату діалогу та примиренню, висловивши подяку організаторам, зокрема професору університету та архонту Великої Церкви Христової Ілаю Ромайну Орсу та провідному члену грецької діаспори Пантелеймону Вігасу.
Особливу подяку було висловлено журналісту та автору Ридвану Акару, чия книга «20 доларів, 20 кілограмів» привернула увагу широкої аудиторії в Туреччині до вигнання 1964 року. Патріарх також відзначив Нікоса Узуноглу, президента Вселенської федерації константинопольських греків, за його невтомну роботу з відстоювання прав і пам’яті депортованих. Крім того, він висловив задоволення тим, що конференція була присвячена Алексісу Александрісу, який глибоко досліджував тему депортацій у своїй науковій роботі.
Завершуючи свою промову, Патріарх Варфоломій провів паралелі між вигнанням 1964 року та сучасними конфліктами в Україні та на Близькому Сході, які змусили мільйони людей стати вигнанцями. «На жаль, попри плин часу, світ наполягає на тому, щоб не змінюватися», — із сумом зауважив він, підкресливши постійні страждання біженців.
Нагадаємо, патріарх Варфоломій привітав президентку Молдови із переобранням на посаду.