У 38-му річницю упокоєння митрополита Андрія (Кущака) Українська Православна Церква США зібралася на українському православному цвинтарі Святого Андрія в Саут-Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі, щоб вшанувати його глибоку спадщину. Архієпископ Даниїл, з благословення Митрополита Антонія, очолив урочисту панахиду на могилі Митрополита Андрія.
Участь у заході взяли духовенство, викладачі та семінаристи Київської православної богословської семінарії святої Софії, зокрема протопресвітер Степан Гутник, прот. Іван Чопко та диякон Максим Журавчик, повідомляє сайт УПЦ США.
Архиєпископ Даниїл запропонував роздуми про життя митрополита Андрія, сповнене відданого служіння. Народившись в Україні, митрополит Андрей розпочав свій церковний шлях з душпастирського служіння в Канаді, а згодом розквітнув у Сполучених Штатах Америки. Обраний і висвячений на єпископа для українських православних християн під Вселенським Константинопольським Патріархатом, він невтомно працював над об’єднанням українських православних християн і збереженням їхньої духовної та культурної спадщини. Його зусилля включали збереження Української православної катедри Святого Андрія на Ямайці, Нью-Йорк, як духовної домівки для вірних.
Бачення Митрополита Андрія виходило за межі адміністрування; його служіння відзначалося глибокою душпастирською опікою та палким прагненням об’єднати вірних під спільною духовною ідентичністю. Його лідерство сприяло зростанню Української Православної Церкви, наголошуючи на єдності, вірі та служінні.
На завершення молитви архієпископ Даниїл підкреслив духовну спадщину Митрополита Андрея, зокрема його любов до своєї пастви та служіння задля духовного добробуту української діаспори. Присутні вірні піднесли сердечні молитви, повторюючи слова: «Вічна пам’ять!».
Життя Митрополита Андрея залишається свідченням стійкості віри та сили єдності у Христі. Пам’ять про нього продовжує надихати духовенство та мирян Української Православної Церкви в Америці.
Митрополит Андрій (Кущак)
Митрополит Андрей народився в містечку Лежахів Галицької провінції Австро-Угорщини (нині Лежахів, Польща). Навчався у середніх школах у Сеняві, Ярославі та українській класичній гімназії в Перемишлі. У 1918-1920 роках воював в Українській Галицькій Армії Західно-Української Народної Республіки. Наприкінці війни був інтернований на два роки як військовополонений у Румунію. Після звільнення повернувся додому і вивчав право у Львівському та Краківському університетах.
У 1928 році Андрій Кущак емігрував до Канади. Він жив в Ошаві та Віндзорі, Онтаріо, а також у містечку Кіркленд-Лейк на північному сході Онтаріо. Брав участь в українському спортивному товаристві «Січ». У 1932 році був висвячений на священика Архиєпископом Грецької Православної Архиєпархії Афінагором.
У середині 1930-х років о. Андрій переїхав до США і приєднався до Української Православної Церкви в Америці (Вселенського Патріархату) під проводом єпископа Богдана (Спилки). Він служив на парафіях у Джонстауні, штат Пенсильванія, та на Лонг-Айленді в Нью-Йорку. Залишився з владикою Богданом та парафіями УПЦ в Америці, які не приєдналися до Української Православної Церкви США після «Об’єднавчого Собору» 1950 року.
Після упокоєння владики Богдана у 1965 році о. Андрій був номінований на його наступника. Він був висвячений у 1966 році архиєпископом Яковом у співслужінні митрополита Германа та єпископа Сили в грецькому православному архиєпархіальному соборі Святої Трійці на Мангеттені. У 1983 році Вселенський патріарх возвів владику Андрія в сан митрополита. Відійшов у вічність 17 листопада 1986 року. Митрополит Андрей Кущак похований на цвинтарі Святого Андрія в Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі.