Неділя, 22 Грудня, 2024
Бiльше

    Фейкові священники та штучний інтелект: в ютубі активізувалося поширення псевдорелігійного контенту

    На українському ютубі активізувалося поширення псевдорелігійного контенту з маніпулятивними заголовками, який маскується під духовні настанови, але має лише комерційні цілі. Блогери використовують віру та емоції аудиторії для накручування переглядів і збору донатів, маніпулюючи страхами й надіями людей у складні часи. Інститут масової інформації (ІМІ) виявив, що більшість таких каналів, створених після 2022 року, мають ознаки шахрайства та маніпуляцій.

    Інститут масової інформації (ІМІ) раніше повідомляв, як деякі українські редакції активно поширюють “магічний контент” – від прогнозів, коли нарешті помре той Путін, до передбачень, коли закінчиться війнаМедіа використовують такі заголовки невипадково: згідно з опитуванням КМІС, майже половина українців (43%) вірить у магічні мислення та практики. У попередньому моніторингу дослідники ІМІ виявили “християнські пророцтва” про закінчення війни, які мали ознаки фейків та маніпуляцій.

    ІМІ дослідив, як підприємливі ютубери, мімікруючи під релігійний контент, залучають українців, які шукають підтримки та молитов. Уточнення: водночас існують канали, які публікують релігійний контент без маніпуляцій чи технологій для збору пожертв із прихильників. До вибірки ввійшли ютуб-канали, які зареєстровані в українському сегменті після повномасштабного вторгнення та поширювали контент на релігійну тематику з емоційною лексикою, маніпуляціями й згенерований ШІ (голос, графічні зображення).

    Донати для фейкового отця та фейкових пророцтв

    Вигаданий “отець Костянтин”, менеджер двох потужних ютуб-каналівзбирає донати та публікує відео з фальшивими пророцтвами. Спершу експерти Інституту масової інформації дослідили канал “Український молитовник”, який обіцяє швидке закінчення війни. Згодом виявилося, що цей канал має свіжого близнюка – “Скарбниця духовності”*. Від моменту створення канали отримали 58,7 млн переглядів. Обидва канали створені після повномасштабного вторгнення, мають схожий контент, однакові реквізити для збору пожертв через Monobank та ідентичну електронну адресу в описі.

    Варто все ж таки уточнити, власника каналу дійсно звуть Костянтин, про це свідчать дані монобанок для донатів, які “отець” розмістив на обох каналах. Щоб не плутати проєкти, “священник” розмістив логотипи каналів коло кожної своєї онлайн-банки.

    Дані сервісу Socialblade свідчать про те, що монетизація обох каналів може принести власнику до 6,2 тис. доларів на місяць за перегляд “божественного” контенту. Ці канали, присвячені християнству та молитвам, майстерно використовують образ священника невипадково. Адже священнослужителі мають високий рівень авторитету серед вірян, які звертаються до них по духовне наставництво та підтримку. Така аудиторія, яка постійно споживає контент псевдосвященника, сприймає його без сумніву та підозр. Якщо говорити про етику, то такі маніпуляції та фейкові меседжі – це зловживання довірою людей, особливо вразливих. У такий спосіб “отець” також підриває образ справжніх священників, шкодить репутації церкви та суспільству.

    Але найцікавіше, що, окрім відвертого маніпулятивного контенту на ютубі, пророцтва “отця” потрапляють до стрічок новин українських медіа.

    Деякі українські медіа постійно цитують ютуб-канал “отця”, де поширюються відверті маніпуляції. В одному з матеріалів щодо мобілізації, який розмістила ТСН, редакція дає посилання на прогноз “старця Анастасія”:

    Редакція активно просуває фейковий контент – і, як бачимо ретроспективно, жодне пророцтво не збулося. В цьому тексті, окрім недостовірного джерела “пророцтва”, ТСН поширила маніпуляцію, яка може давати необґрунтовану надію українцям на швидку перемогу та навіть певною мірою послабити мобілізацію. Адже в тексті йдеться про очікування “полегшення мобілізації” та майбутнє святкування “світового масштабу”.

    Крім фейкових пророцтв, “отець Костянтин” використовує маніпулятивні обкладинки до відео, які закликають вразливих людей взаємодіяти з контентом, погрожуючи нещастям, хворобами й бідами в разі ігнорування. Наприклад, на відео про “Ісусовий захист” кавер попереджає, що “біди замучають” та “буде лихо”. Агресивні повідомлення викликають страх та змушують некритичну аудиторію активніше взаємодіяти з контентом.

    Трішки магії, молитов і маніпуляцій

    Не менш цікавими є інші “християнські” канали в українському сегменті ютубу. Популярний канал “Молитовник” (3,5 млн переглядів) поширює начебто легкий релігійний контент, молитви, не забуває згенерувати та поширити відеожахалки про ядерку, пророцтва “відомої старої бабусі”. Втім, є нюанс: пророцтва та бабуся наскільки “відомі”, що немає жодної згадки про імʼя та прізвище жінки, а її фото – це лише картинка, згенерована за допомогою ШІ.

    Власник цього каналу дещо помилився темою для цільової аудиторії, оскільки людей, які шукають аналітику про можливий наступ корейців з російської сторони, навряд чи зацікавить, що “бачила стариця”. Також питання, чи аудиторія, яка любить легкий контент про пророцтва, буде зацікавлена інформацією про бойові дії та напруження на фронті. В масі всіх пророцтв трапляються відео про “чудодійні зцілення” та контент про росіян. Наприклад, власник каналу “Молитовник” згенерував відео про російського лікаря, що ожив після смерті та став православним священником, зрозуміло якої церкви. У мережі про цього “священника” немає ніяких достовірних згадок, лише посилання на російські джерела з клікбейтними заголовками.

    Схема монетизації складається з донатів на картку Монобанку та прибутку від самого ютубу за кількість якісних переглядів. Так, за даними Socialblade, дохід за перегляди та взаємодією з контентом може становити до 3,6 тисячі доларів на місяць.

    Анонімні мікроканали, що з’явилися в українському сегменті лише кілька тижнів тому, швидко набирають популярність, використовуючи маніпулятивні заголовки на зразок “молитви за сина”. В умовах війни, коли значна частина чоловіків перебуває на фронті, ці заголовки емоційно резонують з аудиторією, викликаючи природне бажання підтримки та захисту близьких. Як результат, шість із восьми найпопулярніших відео на одному з таких каналів містять згадку про сина, що допомагає швидко накрутити перегляди та збільшити взаємодію.

    Це явище використовує ефект емоційного впливу через соціальні ролі. “Син” у заголовку викликає асоціації з найбільш вразливою і дорогою темою для багатьох – безпекою і життям рідних людей. Отже, маніпулятивний контент підсилює емоційний відгук, спонукаючи аудиторію до взаємодії з каналом. Це також створює ілюзію співчуття і підтримки, формуючи лояльність і готовність повторно звертатися до подібного контенту.

    Сітка старослов’янської Берегині

    Дослідники ІМІ також натрапили на цікаву сітку “Берегині” в українському сегменті ютубу, яка складається з трьох каналів: МИР МОЛИТВЫ (75 тис. підписників), БЕРЕГИНЯ (184 тис. підписників) та БЕРЕГИНЯ МИР МОЛИТВЫ (23 тис. підписників). Щоправда, перші два канали були створені ще до повномасштабного вторгнення. Новий канал створили в травні 2022 року, поєднуючи назви двох попередніх – БЕРЕГИНЯ МИР МОЛИТВЫ. За даними Socialblade, монетизація ютубу приносить адмінам до 4 тисяч доларів на місяць завдяки активній взаємодії українців. Хоча ці канали розміщені в українському сегменті ютубу, адміністрування та сам контент ведеться російською мовою, і це на третьому році повномасштабного вторгнення. Для начитування самих молитов “Берегиня” обрала старослов’янську мову.

    Проблема такого контенту полягає в тому, що підприємливі блогери, мімікруючи під релігійний формат, створюють маніпулятивні заголовки, які апелюють до магічного мислення, або ж, навпаки, використовують залякування. Український ютуб перетворився не лише на платформу для самовираження та лайфстайл-контенту, а й на простір, де неетично збирають підписників, перегляди та монетизацію, спекулюючи на чутливих темах.

    Огляд ютуб-каналів на релігійну тему свідчить також про те, що все ж таки використання забобонів, залякувань, приголомшливого контенту чи емоційних закликів впливає на вразливих та чутливих українців, які шукають духовну підтримку. Також можна говорити й про неетичність ютуб-блогерів, які поширюють псевдорелігійні наративи, що не є притаманними канонічній церкві. Основна мета таких відео – підвищити перегляди задля монетизації таких проєктів, а не для сприяння духовному розвитку та підтримки українців. І певною мірою можна сказати, що такі шахрайські практики також підривають довіру до релігії та можуть поширити хибні уявлення про церкву.

    Інститут масової інформації радить перевіряти інформацію з кількох джерел, особливо якщо це зовсім нова інформація. Крім того, варто звернути увагу на формулювання речень, звернень, заголовків та емоційну лексику. У разі закликів до дій, “терміновості”, “магічності” чи “чудодійності”, особливо в таких випадках, потрібна обережність щодо інформації.

    Також Інститут масової інформації рекомендує українцям користуватися Білим списком якісних медіа та Мапою рекомендованих медіа, в яких перелічено медіа, що публікують достовірну інформацію та не поширюють маніпулятивних текстів, фейків і напівправди.

    Найсвіжіше

    Популярне