Патріарх Московський Кіріл висловив занепокоєння щодо спроби відродження язичництва в Росії, назвавши їх викликом «справжнім цінністям русского міра». Він розповів 31 жовтня, що деякі державні школи в регіонах вирішили відзначит Хелловін, перейменувавши його на Велесову ніч, щоб надати святу споконвічно слов’янський характер.
«Згадаю також дивне явище, що зараз спостерігається, — деякі спроби відродити язичництво. <…> Можна не згадувати ім’я Наталии Поклонськой, але справа не лише в ній. Ряд державних шкіл у регіонах вирішили відзначати популярний у західній культурі Хелловін, перейменувавши його у Велесову ніч, щоб надати відтінку нібито споконвічно слов’янського свята», — сказав Гундяєв.
Зазначимо, що Поклонська раніше демонстративно показувала свою прихильність до РПЦ, але нещодавно, в одній із шкіл тимчасово окупованої Херсонщини вона провела урок «Розмови про важливе», у ході якого занурила дітей у деталі неоязичництва, намалювавши руни на дошці. Нещодавно вона також привітала підписників із кельтським святом Самайн. Така поведінка викликала обурення серед православних священиків РПЦ, які закликали «тримати її від дітей подалі».
Загалом ці події викликають питання щодо реального стану «традиційних цінностей» у Росії. Попри риторику про збереження духовних основ, серед росіян спостерігається збільшення інтересу до альтернативних релігійних практик, що виявляє кризу ідентичності. Важко не зауважити, що заява Кіріла, який використовує риторику «русского мира» для підтримки Кремлівського режиму, усе більше свідчить про кризу цінностей в самій Росії. Якщо суспільство справді було б насичене цими «традиційними цінностями», то чи мали б популярність альтернативні культурні практики?
Зростання інтересу до язичництва може бути природною відповіддю суспільства на незадоволення ролі РПЦ як релігійної установи, що втратила свій духовний авторитет в тому числі через підтримку війни, схвалення вбивств ні в чому не винних українців. Цілком можливо, що росіяни шукають способи самовираження, які менше пов’язані з державними наративами і не заплямовані у крові.
Захист «русского міра», за висловом Кіріла, виглядає не як боротьба за цінності, а радше як боротьба за контроль над умами тих, хто все частіше вислизає з-під впливу офіційної російської ідеології.
Нагадаємо, раніше моспатріарх Кіріл видав «підручник» з z-патріотизму.