Один із найдавніших храмів України – церква святої великомучениці Параскеви П’ятниці у Чернігові – продовжує бути символом духовної стійкості, незважаючи на численні випробування протягом своєї багатовікової історії.
“За історією цього храму буквально можна вивчати історію України: побудований на межі 12-13 століть, він, імовірно, був зведений на гроші князя Ігоря (за іншою версією, його побудували коштом багатих купців)”, – зазначають у ПЦУ у соцмережі.
За деякими відомостями, “під час монгольської навали саме храм Параскеви став останнім бастіоном для захисників міста”.
Перша документальна згадка про храм датується 1670 роком, коли чернігівський полковник Василь Дунін-Борковський профінансував його ремонт. Пізніше, за підтримки гетьмана Івана Мазепи, храм було перебудовано в стилі українського бароко.
“Ще однією славною сторінкою історії храму є те, що він був першим у роки відродження незалежної України, де богослужіння стала звершувати українська церковна громада”, – підкреслюють у Православній Церкві України.
19 серпня 2023 року внаслідок російського ракетного обстрілу було пошкоджено вікна храму, а “уламок ракети потрапив усередину храму, пошкодивши аналойну ікону святої Параскеви”.
“Минають роки, зникають ті, хто нівечив українські землі, наших людей і наші святині, але П’ятницька церква вже дев’яте століття залишається для чернігівців прихистком, місцем молитви, відвертої розмови з Богом. Віримо, що із Божою допомогою ми звільнимо наші землі від російських окупантів, і після перемоги так само підноситимемо молитви у чернігівській святині!” – підсумовують у ПЦУ.